در محل کار خوش فرم بمانید

11 راه برای حفظ سلامتی در محیط کار

با وجود تبدیل شدن بیشتر کارهای اداری و غیر آن به پشت میز نشینی، همه افراد نیاز دارند بدانند که چگونه از سلامتی خود محافظت کنند. بعضی محققین پشت میز نشینی مداوم را برابر سیگار کشیدن می دانند. این کار باعث می شود در طولانی مدت دچار مشکلات فراوان شوید و سلامتی خود را به خطر بیاندازید. اگر در طول روز حدود 7 یا 8 ساعت می نشینید، چیزی حدود بیشتر از 35 ساعت را در طول هفته این گونه به سر می برید. این مقاله به شما کمک می کند تا بیشتر به سلامتی تان توجه کنید.

  1. بیشتر بایستید

شاید ساده به نظر برسد اما نکته بسیار مهمی است. می توانید کارهایی را پیدا کنید که در حالت ایستاده آن ها را انجام دهید. سعی کنید هر 15 دقیقه 3-5 دقیقه را بایستید. اگر هم هیچ کاری را پیدا نمی کنید، از کارفرمایتان بخواهید کارهای ایستاده را به شما پیشنهاد کند.

  1. چمباتمه زدن در هر 15 دقیقه

این کار را پشت میز کارتان و یا پشت صندلی تان هر 15 دقیقه 10 تا 20 بار تکرار کنید. این عمل ساده بسیار به راحتی کمرتان کمک می کند.

  1. بیشتر  آب بخورید

بشتر اوقات برای کارمندان پشت میز کارشان چای یا قهوه می آورند. به شما پیشنهاد می کنیم بیشتر راه بروید و کمتر چای بنوشید.

  1. از صندلی توپی استفاده کنید

صندلی سخت و محکمتان را با یک توپ عوض کنید. حالت شل و وارفته توپ باعث می شود شما بیشتر سعی کنید ستون فقراتتان را در بهترین حالت نگه دارید.

سلامتی در محل کار

  1. صاف بشینید

همانطور که قبلا در مورد عوامل ایجاد کننده کمردرد خواندید، در این جا هم می خواهیم دوباره به این نکته اشاره کنیم. صندلی کار بسیار در درست نشستن شما موثر است. سعی کنید از صندلی با کیفیتی استفاده کنید و نحوه تنظیم آن را هم به درستی پیاده کنید. ارتفاع صندلی را که فشار را از کمر شما برمیدارد، فراموش نکنید.

حفظ سلامتی در محل کار   

        6. از پله ها استفاده کنید

همیشه سعی کنید از پله ها استفاده کنید. استفاده مکرر ما از آسانسور و پله برقی باعث شده که تحرک بسیار کمی داشته باشیم. پس به عنوان یک ورزش ساده هر روز به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید.

اگر می توانید از اتاق استراحت یا سرویس بهداشتی های طبقه بالا یا پایین استفاده کنید تا خودتان را مجبور کنید کمی تحرک بیشتری داشته باشید.

  1. استفاده امکانات ورزشی در محل کار

اگر محل کارتان به شما امکانات ورزشی می دهد حتما از آن ها استفاده کنید. گاهی این امکان وجود دارد شما بتوانید وسیله ورزشی را کنار میز کارتان داشته باشید. در این صورت می توانید زمانی که می خواهید تماس بگیرید را روی تردمیل یا… بگذارنید.

شاید خنده دار به نظر برسد ولی شما می تونید یک سری از حرکات ورزشی را در همان محل کارتان انجام دهید. دراز نشست یا حرکات شنا را می توانید روی یک زیرانداز انجام دهید.

  1. در محل دورتری پارک کنید

متاسفانه در فرهنگ ما ایرانیان این طور جا افتاده که  نه تنها حاضر نیستیم دورتر پارک کنیم، بلکه در وضعیت های نامناسبی هم حاضریم پارک کنیم حتی اگر حقوق دیگران را تضییع کند. اگر می خواهیم سلامتی مان را حفظ کنیم، باید عادت های مناسبی را اتخاذ کنیم. یکی از بهترین عادت ها این است که برای جای پارک نزدیکترین جای ممکن را برای خودمان نخواهیم و به حقوق دیگران هم احترام بگذاریم.

  1. یک چرت کوتاه بعد از ناهار داشته باشید

بعد از ناهار می توانید به خودتان یک زمان 20 تا 30 دقیقه ای بدهید تا بتوانید انرژی تان را تجدید کنید. یک چرت کوتاه می تواند بر عملکردتان تاثیر بسیار مناسبی بگذارد.

  1. از افراد و افکار منفی دوری کنید

در هر محل کاری همیشه یک همکار وجود دارد که ارتباط با او برای شما بسیار ناراحت کننده و آزاردهنده است. تا می توانید از این افراد دوری کنید و فشاری به خودتان وارد نکنید.

  1. از فست فود ها استفاده نکنید

شاید بدترین تاثیر مشغله های امروزه وقت کافی نگذاشتن برای تهیه غذای سالم است. ولی باید بدانید مصرف بیش از اندازه این غذاها احتمال بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد و خطر بزرگی برای سلامتی به شمار می رود. بهتر است تا حد امکان از غذاهای سالم خانه استفاده کنید تا بدن سالم تری داشته باشید.

 

 

 

یک دیدگاه در “11 راه برای حفظ سلامتی در محیط کار”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *