سلامتی یعنی ثروت

10 قدم تا سلامتی

سالم بودن و سالم ماندن، این روزها دغدغه‌ی بسیاری از افراد است. زیرا بیماری فرد را از کار می‌اندازد و باعث می‌شود روزهای ناخوشایندی را تجربه کنیم. روش درست زندگی کردن باعث می‌شود سلامتی ما دوام بیشتری پیدا کند. زندگی سالم طعم شیرین‌تری را به ما می‌چشاند. در این متن ده روش ساده‌ی سالم زیستن را شرح خواهیم داد.

  1. به اندازه‌ی کافی آب بنوشید

نوشیدن آب به شما انرژی می‌دهد و شما را در طی روز یاری خواهد‌کرد. آب باعث می‌شود زیباتر به نظر برسید و احساس بهتری را تجربه کنید. بنابراین نوشیدن 8 لیوان آب در روز برای سالم ماندن شما ضروری است.

  1. از هرم غذایی پیروی کنید

شما نیاز دارید 6 وعده و یا بیشتر از نان و غلات، دو تا پنج وعده از میوه و سبزیجات و دو وعده از گوشت و لبنیات استفاده کنید. پیروی از این هرم شما را مطمئن می‌کند که همه‌ی ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن خود را دریافت کرده‌اید. سعی کنید مصرف چربی، روغن و شیرینی‌جات خود را محدود کنید. این عمل شاید ابتدا مشکل به نظر برسد؛ اما، اگر قدم به قدم پیش بروید، مصرف کم چربی و شیرینی برای شما ممکن خواهد‌بود.

  1. خواب کافی داشته‌باشید

هر روز 7 الی 8 ساعت بخوابید. اگر کمتر از 13 سال دارید، هر شب 10 الی 11 ساعت بخوابید. اگر میزان خواب شما کمتر از نیاز بدن تان باشد، عملکرد شما در طی روز بهینه نخواهد‌بود.

  1. مراقب موهای خود باشید

نحوه‌ی مراقبت از مو به نوع موهای شما بستگی دارد. اگر موهای شما چرب است، آن‌ها را هر روز بشویید. اگر موهایی خشک دارید، می‌توانید هر چند روز آن‌ها را بشویید. شست‌وشوی مرتب موها باعث می‌شود تجربه‌ی دیدن شوره‌ی‌سر را به فراموشی بسپارید. یکی دیگر از روش‌های مراقبت از موهایتان این است که دو بار در روز موهای خود را شانه بزنید.

  1. لباس‌های تمیزی بپوشید

همیشه لباس‌های تمیزی بپوشید. شست‌وشوی مرتب میکروب‌ها علاوه بر میکروب‌زدایی، به شما کمک می‌کند خوش‌بو باشید. این کار باعث می‌شود علاوه بر خودتان، دیگران نیز احساس بهتری داشته‌باشند.

  1. تمیز باشید

هر روز حداقل یک بار دوش بگیرید. صورت خود را نیز دو بار در روز بشویید این کار باعث می‌شود نشاط بیشتری را تجربه کنید و صورتتان از آلودگی‌ها پاک شود. تمیز بودن به ما کمک می‌کند تا آن جا که ممکن است از بروز بیماری‌های واگیر‎‌دار جلوگیری کنیم.

  1. مسواک بزنید

روزی دو بار مسواک بزنید. برای تمیزی بیشتر دندان‌های خود نیز می‌توانید از نخ‌ دندان و دهان‌شویه استفاده کنید. مسواک زدن به شما کمک می‌کند درد دندان کمتر سراغتان بیاید و دندان‌های سالم‌تری داشته‌باشید.

  1. کتاب بخوانید

حداقل یک بار در روز کتاب بخوانید. هر چقدر می‌توانید بخوانید. به عنوان مثال می‌توانید 20 دقیقه از شب‌های خود را به خواندن اختصاص دهید. نیازی نیست هر روز یک رمان 500 صفحه‌ای را تمام کنید. این مقدار برای شروع زیاد است.  مهم خواندن است. چیزی را بخوانید که دوست دارید. این چیز دوست‌داشتنی حتی می‌تواند یک مجله باشد. خواندن ذهن شما را فعال‌تر از گذشته می‌کند.

  1. نرمش کنید

حداقل یک بار در روز علاوه بر بدنتان، ذهن خود را نیز نرمش دهید. اگر به نرمش کردن عادت ندارید، به پارک محله‌ی خود بروید و در کنار گروه‌هایی که در آنجا نرمش می‌کنند، قرار بگیرید. زمان نرمش کردن به خود شما بستگی دارد. می‌توانید صبح خود را با نرمش کردن آغاز کنید و یا این که عصر‌ها این کار را انجام دهید.

  10.  خود را ریلکس کنید

زمانی از روز را برای خود در نظر بگیرید. در این زمان ذهن تان را از افکار مزاحم خالی کنید. با این روش استرس کمتری را تجربه خواهید‌کرد. این عمل مثل غذادهی به مغز است و به شما کمک می‌کند پس از آن عملکرد بهتری را از خود ارائه دهید. آرامش نیاز هر روزه‌ی زندگی ما است و استرس در بروز بسیاری از بیماری‌ها موثر است.

منبع: wikihow

یک دیدگاه در “10 قدم تا سلامتی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *