شیوه نه گفتن

10 روش غیر مستقیم نه گفتن قسمت اول

تا به حال شده ندانید چگونه به فرزندانتان بگویید نه؟ کسی که پاسخ منفی را شنیده از تمام تواناییها، دانش و ابزارهای هیجانی خود استفاده می‌کند تا این پاسخ منفی را به پاسخی مثبت یا لا‌اقل یک پاسخ منفی با مقداری امیدواری تبدیل کند.

کسی هم که پاسخ «نه» را مطرح کرده، معمولاً لحظات بسیار سختی را تجربه می‌کند چون دوست دارد طرف مقابل را راضی و خوشحال نگه دارد. حتماً برای شما هم پیش آمده است که بلافاصله پس از پاسخ منفی به طرف مقابل، به حدی احساس معذب بودن کرده‌اید که از موضع قبلی تان، حتی قبل از مطرح کردن پیشنهادتان کمی عقب نشسته اید.

ملاحظه‌کاری یا بهتر بگوییم سعی در احترام گذاشتن (شاید نا به جا) به دیگران، از ویژگیهای مثبت و ارزشمند در فرهنگ ما ایرانیان است که البته باعث شده انسان های زیادی صراحت را در کلامشان کمرنگ تر کنند.

در فرهنگ ما، معمولاً گوینده سعی می کند وضعیت شنونده را در نظر بگیرد و جمله‌بندی خود را به گونه‌ای انتخاب می‌کند که به عواطف و احساسات طرف مقابلش کمترین آسیب را وارد کند.

چگونه نه بگوییم

 

نه گفتن آن هم برای کودکان پیش دبستانی، شاید آسان به نظر برسد ولی در واقع همیشه آن قدر که فکر می کنیم، تاثیرگذار نیست و پروژه ای سخت محسوب می‌شود. در این جا می خواهیم 10 راه به شما پیشنهاد دهیم که فرزندتان بهتر به شما گوش دهد.

راه های بهتری برای جلوگیری و بازداشتن و منظم کردن فرزندتان وجود دارد. علاوه بر این که با گفتن نه همیشگی، خودتان و کودکتان را خسته می کنید، محققان بر این باورند که این کار ممکن است باعث عصبانیت او شود و تخم سرکشی را در او بکارد.

از طرفی خودتان  را در نظر بگیرید. اگر در اغلب موارد از کسی مخالفت ببینید، بعد از مدتی ارزش حرف های طرف مقابل برای شما کمرنگ خواهد شد. اگر کودک شما هم همیشه از شما نه بشنود، این حس را خواهد داشت. برای همین بهتر است این کلمه را برای مواقع خطرناک که واقعا لازم است، نگه دارید.

از جمله های کوتاه، صریح و مختصر برای توضیح این که چرا کودک نباید آن کار را انجام دهد، استفاده کنید. از جمله های زیر به عنوان جایگزینی برای «نه» استفاده کنید.

«میدانم بستنی دوست داری، اما بستنی زیادی خوردن هم برایت خوب نیست.»

محققان می گویند اگر مجبورید بعضی تنقلات را برای فرزندتان ممنوع کنید، حتما چند پیشنهاد جایگزین را نیز به او بدهید. مثلا اگر ماست خیلی دوست دارد، چیزی به او پیشنهاد کنید که ماست داشته باشد یا… . به هیچ وجه در برابر اصرارش به او قول فردا را ندهید. کودکان پیش دبستانی خیلی دقیق مفهموم زمان برایشان جاافتاده نیست. پس هنگامی که به او قول فردا را می‌دهید برای او خیلی تفاوتی نخواهد کرد.

بیشتر کودکان آن چیزی که می خواهند را، با تمام وجود می‌خواهند؛ پس بهتر است با آرامش، محکم و مهربانانه به او پیشنهاد چیز سالم تری را بدهید.

«غذا برای خوردن است نه برای پرت کردن»

یک از عواملی که ممکن است کودک شما غذا را پرت کند این باشد که از وعده قبلی هنوز سیر است و غذا را مانند اسباب بازی می‌بیند. به جای این که همینطور آزادانه غذا را در اختیار او قرار دهید، هنگام پرت کردن غذا فقط و فقط کاسه غذا را از جلویش بردارید و به او بگویید که چرا نباید غذا را پرت کند.

همین روش را هنگامی که بر روی تخت می‌پرد، به کار ببرید و واضح ولی آرام برایش توضیح دهید که چرا نباید روی تخت بپرد. هنگامی که یک قسمت از غذایش را درست و کامل خورد، از او تشکر کنید و بگویید که چقدر کار خوبی انجام داده است.

«اسباب‌بازی هایت را پرت نکن، بیا با هم بازی کنیم.»

کودکان در این سن معمولا معنی حسادت را نمی فهمند. اگر فکر کردید فرزندتان در مواقعی حسود شده است، بهتر است تفکرتان را عوض کنید و جور دیگری ببینید. چرا که کودکتان ممکن است لحظه ای هم به آن موضوع فکر نکرده باشد؛ پس به هیچ وجه فکرتان را در حضور او ابراز نکنید.

بیشتر کودکان از این که به آن‌ها بگویید چه کار کنند، بیزار هستند. اگر کودکتان در مقابل شما می‌ایستد و نظر خودش را ابراز می‌کند، خوشحال باشید چرا که او از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است.

اگر زمانی حس کردید او حس حسادت نسبت به کسی پیدا کرده است، بهتر است از آن ها بخواهید که با ایشان وارد بازی شوید و به صورت درست آن بازی را مدیریت کنید تا رفتار درست در بازی را ببیند.

«باید بگذاریم تا چیزها بزرگ شوند؛ بیا با آن ها مهربان باشیم»

اگر کودکتان گل‌های خانه را تکه تکه می کند و یا دم حیوان خانگی تان را می کشد، فقط به او تذکر دهید که گیاهان و حیوان ها هم زنده هستند و به او بگویید که اگر گل‌ها را بکند، دیگر آن ها نمی توانند رشد کنند. این باعث می شود که احساسات کودک برانگیخته شود و نسبت به محیط اطرافش آگاهی بیشتری پیدا می‌کند.

حتی می‌توانید مسئولیت نگه داری از گل‌های خانه را به او بسپارید تا احساس مسئولیت او را نیز امتحان کنید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید باشد و بتوانید به بهترین نحو از آن استفاده کنید. قسمت دوم این مقاله را می‌توانید اینجا بخوانید. شما چه تجربیاتی در خلال تربیت کودکتان کسب کرده اید؟

منبع: parents

۴ دیدگاه در “10 روش غیر مستقیم نه گفتن قسمت اول”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *