اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند یکی از مواردی است که در اعتماد به نفس و روحیه فرد بسیار تاثیر گذار است. طبق گزارشات به دست آمده از سازمان دندانپزشکی زیبایی آمریکا، حدود ۷۶ درصد از افراد بر این باورند که شخصی که لبخند زیبایی ندارد، یک مانعی در مسیر موفقیت شخصی­اش وجود دارد و تقریبا ۱۰۰ درصد افراد معتقدند که لبخند یک دارایی است که در جامعه بسیار حائز اهمیت است.

بیشتر افراد با داشتن دندان­های زرد، کج، افتاده و شکسته تمایلی به لبخند زدن نخواهند داشت. با پیشرفت خدمات دندانپزشکی ( ترمیم و زیبایی )، راه­های فراوانی برای اصلاح طرح لبخند شما و بالا بردن اعتماد به نفستان وجود دارد .

روش­های اصلاح طرح لبخند

  • ارتودنسی
  • لمینت دندان
  • ایمپلنت دندان
  • سفید کردن یا بلیچینگ
  • باندینگ یا ونیر کامپوزیت
  • درست کردن لبخند لثه­ای با استفاده از لیفت لثه

ارتودنسی

تمامی افراد در تمامی رِنج­های سنی می­توانند از ارتودنسی استفاده کنند. از ارتودنسی برای صاف کردن دندان­ها استفاده می­شود. هم چنین باعث بهبود دندان­های کج و شلوغ، برطرف کردن مشکلات بایت، اصلاح کردن موقعیت فک­ها و اختلالات مفاصل آن و اصلاح طرح لبخند می شود .

ارتودنسی با فشار به دندان­ها باعث حرکت و در نتیجه درست شدن آن­ها می­شود. مدت زمانی که دندان­ها با ارتودنسی درمان خواهد شد، معمولا ۶ ماه است. اما در افرادی که ایراد­های دندانشان زیاد باشد این مدت زمان تا ۲ سال­، طول خواهد کشید .

مراحل نصب ارتودنسی

برای نصب ارتودنسی ثابت، ابتدا متخصص باید براکت­ها را بر روی دندان بچسباند. این براکت­ها از جنس فلز، سرامیک و یا پلاستیک هستند. بعد از چسباندن براکت­ها نوبت سیم­های ارتودنسی می­شود . این سیم­ها را از درون هر یک عبور می­دهند که باعث حرکت دادن دندان خواهد شد. امکان دارد برای بعضی از افراد این سوال پیش آید که کدام نوع از اردتودنسی را باید انجام دهند ؟ متخصص ارتودنسی ‌با معاینه می­تواند متوجه شود که شما نیاز به کدام نوع از ارتودنسی­ها دارید.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی ثابت، لینگوال ( یا پشت دندانی )، ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی متحرک می­باشد.

امکان دارد دندان­ها به رنگ­های زرد و تیره در آیند. دلایل این تغییر رنگ نیز مصرف خوراکی­هایی مانند قهوه، شکلات و انواع توت­ها است. دلیل تیره شدن دندان­ها افزایش سن است؛ زیرا با افزایش سن مینای دندان از بین می­رود. البته لازم به ذکر است که بعضی از افراد با دندان­های زرد و تیره متولد می­شوند. علت این مشکل نیز ژنتیکی است. اگر شما می­خواهید دندان­های سفید داشته باشید می­توانید بلیچینگ را با مراجعه به دندانپزشک استفاده کنید .

اصلاح طرح لبخند لثه­ ای با استفاده از لیفت لثه

به افرادی که دندان­هایشان توسط لثه پوشانده شده است، لبخند لثه­ای می­گویند. متخصصین برای اصلاح طرح لبخند لثه ­ای از کانتورینگ یا لیفت لثه استفاده می­کنند تا قسمت بیشتری از تاج دندان معلوم شود و بلندتر به نظر برسد .

اصلاح طرح لبخند باندینگ ( یا ونیر کامپوزیت )

کسانی که دندانشان دارای مشکلاتی از جمله شکستگی، لب پر شدن، سیاه و یا زرد بودن دندان، پر کردن پوسیدگی، حفاظت از ریشه، لکه ­دار شدن و فاصله­دار بودن دندان است و  دنبال درمان هستند، می­توانند از  باندینگ استفاده کنند .

دندانپزشک­ها باندینگ را در یک جلسه به اتمام می­رسانند. باندینگ را به طور مستقیم بر روی دندان­ها قرار می دهند 

اصلاح طرح لبخند با لمینت دندان

لمینت یک لایه­ی نازک است. جنس آن از سرامیک بوده. لمینت را بر روی دندان­ها قرار می­دهند تا رنگ، شکستگی و شکل آن را عوض کند و یک لبخند زیبا به شما هدیه دهد. لمینت در مقایسه با کامپوزیت روش بهتری است زیرا :

لمینت عمر بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت­ها دارد و هم چنین بسیار شیک­تر و زیباتر است.

افرادی که مشکلاتی از قبیل: فاصله داشتن بین دندان­ها، شکستگی هر کدام از دندان­ها، فرسایش دندان­ها، داشتن لکه و کج بودن دندان­ها ( متقارن و صاف نبودن ) دارند، می­توانند از لمینت استفاده کنند .

پیش از انجام لمینت، دندانپزشک باید یک سری اصلاحات بر روی دندان­ها انجام دهد تا دندان برای گذاشتن لمینت آماده شود. بعد از این مرحله دندانپزشک لمینت­ها را با استفاده از چسب بر روی دندان­ها می­چسباند. سپس برای محکم کردن لمینت بر روی دندان‌، دندانپزشک یک اشعه مخصوصی را بر روی دندان می­تاباند.

لمینت طی مدت چند جلسه به اتمام خواهد رسید، زیرا:

لمینت بر اساس فرم دندان هر فرد، در آزمایشگاه­ها بررسی می­شود به همین علت نیاز است که فرد به دندانپزشک مراجعه فرماید .

اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندان

یکی از پر هزینه­ ترین کارها ایمپلنت دندان است و یکی از مناسب­ترین راه­ها برای ترمیم دندان شکسته و یا افتاده است. در میان دندان مصنوعی و بریج، ایمپلنت دندان مناسب­ترین گزینه است. ایمپلنت از طریق  جراحی به فک متصل می­شود. یکی دیگر از ویژگی­های ایمپلنت این است که همانند دندان معمولی عمل می­کند.  نصب ایمپلنت چند جلسه به طول خواهد کشید و عمر بسیار طولانی دارد. رنگ ایمپلنت ثابت است و بسیار دیر تغییر خواهد کرد

اینستاگرام گروه دندانپزشکی سینا :

Sina_dentalcenter

مشاوره رایگان :

۰۲۱۲۲۷۷۴۰۷۰

۰۲۱۲۶۶۵۱۲۴۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *