گریه ها واکنش های نوزادان

5 چیز عجیب در مورد نوزاد که تا به حال از کسی نشنیده اید

همیشه ممکن است مسائل عجیب و غریب ولی نرمالی وجود داشته باشند که شما را بترساند و شما را مجبور کند که با ترس و لرز به دکتر مراجعه کنید؛ در صورتی که اگر کمی تحمل کنید متوجه مس شوید که امر بسیار ساده ای اتفاق افتاده است و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

حتما کتاب های فراوانی خریده اید و کمی آن ها را مطالعه کرده اید یا کلاس های دوران بارداری را شرکت کرده اید و اطلاعات فراوانی بدست آورده اید اما خواندن این مقاله هم به شما کمک  می‌کند کودکتان را آرامتر نگه دارید و با جیغ ها و سرو صداهایش و دلیل آن ها بیشتر آشنا شوید.

شاید با انجام چند حرکت ساده بتوانید او را آرام کرده و خودتان را نجات دهید!

  1. رنگ مدفوع

احتمالا وقتی با رنگ سیاه مدفوع مواجه شوید، تعجب خواهید کرد. اما کودکتان تا چند روز حتی بعد از شروع شیر خودرن ممکن است مدفوعش سیاه باشد و بعد از آن به رنگ های زرد و خردلی و سبز یا قهوه ای و بسیار «مرطوب» تبدیل می‌شود، شبیه خردل. مدفوع نوزاد بسیار آبکی خواهد بود و ممکن است دانه هایی در آن ها دیده شود. نگران نشوید کودکتان اسهال نشده است.

تنها خطری که ممکن است وجود داشته باشد، هنگامی است که رنگ مدفوع نوزادتان بی رنگ، گچی یا سفید باشد. این علائم می تواند نشانه از مشکلات کبدی باشد. اگر این اتفاق دو بار یا بیشتر تکرار شد، میبایست به دکتر مراجعه کنید.

  1. نشانه های عجیب در ادرار و مدفوع نوزاد

جنین در رحم مادر هورمونی را دریافت میکند که برای بدنش در اوایل زندگیش لازم است.

هم نوزادان پسر و هم نوزادان دختر باعث بوجود آمدن غده های کوچکی در زیر نوک پستان می شوند که این اتفاق عادی است. یک عارضه جانبی این هورمون این است که باعث می شود مادر شیر تولید کند.  این غده کوچک در طی چند هفته آینده از بین می رود.

هورمون های مادر می تواند در اوایل تولد به خوبی ساپورت کند و ممکن است آن ورم 24 تا 48 ساعت بعد از بین برود. در نوزادان دختر هورمون استروژن داخل رحم مادر می تواند رحم نوزاد را نیز تحریک کند و در نتیجه آن ممکن است او یک پریودی کوتاه را تجربه کند. پس خیلی عجیب نیست اگر در پوشک او مقداری خون ببینید.

رنگ ادرار نوزادان پسر یا دختر هر کدامشان ممکن است در سه روز اول می تواند زرد رنگ مایل به قرمز باشد چرا که اسید اوریک بالایی دارد. شاید بتوان گفت به رنگ خاک آجر! این خون نیست اصلا نگران نشوید. اوریک اسید ناشی از تجمع کلسیم و اوره در ادرار است. البته ممکن است نشانه ای از کم آبی خفیف بدن در این دوران باشد؛ مخصوصا در سه روز اول که نوزاد هنوز نتوانسته به طور کامل شیر خوردن را یاد بگیرد. (اگر این اتفاق بیشتر از سه روز طول کشید، بیشتر به آن توجه کنید. شاید لازم باشد او را به دکتر نشان دهید.)

والدینی که نوزاد پسر دارند شاید برایشان عجیب باشد که نوزادشان حالت نعوظ دارد. جالب است بدانید این حالت را از زمان 20 هفتگی در رحم مادرشان داشته اند.

  1. صداهای نوزادان

شنیدید که می گویند «مثل بچه ها خوابیده؟» اگر نوزادان هر نشانه عجیب و غریبی مخصوصا در هنگام تنفس داشته باشند، برای پدرها و مادرها شاید نگران کننده به نظر برسد. ولی محققین می گویند نوزادان ممکن است هر گونه صداهای عجیب و غریب را در خواب از خود نشان دهند.

تا زمانی که در هر بار تنفسش ناله نمی کند، همه چیز خوب است. یک نوزاد ممکن است در خواب یا بیداری، الگوهای تنفس عجیبی را تجربه کند که شاید ماه ها طول بکشد. تا زمانی که سیستم عصبی شان به طور کامل رشد نکرده است، ممکن است تنفس های سطحی (غیر عمیق) و تندی، حتی با توقف 10 ثانیه ای داشته باشد.

چه زمانی جدا باید نگران شوید؟ اگر سوراخ های بینی شان خیلی گشاد می شود یا در هر بار نفس کشیدن، ناله می کنند یا دنده هایشان در هنگام دم، خیلی واضح می‌شود، در این حالت ممکن است نفس کشیدن و جذب اکسیژن برای او دشوار باشد.

  1. واکنش های ناگهانی

درست است که نوزادان ناتوان هستند ولی برای رساندن منظورشان راه هایی برای خود دارند. مثلا هنگامی که وحشت زده می شوند یا یک فرد حمایت کننده را دور از خود حس می کنند، آرنج هایشان را به بیرون می اندازند و دوباره به داخل می برند. البته ممکن است این واکنش به یک صدای ناگهانی یا لمس ناگهانی باشد. البته این علائم به هیچ وجه ثابت نیستند و در هر کودک ممکن است متفاوت باشد. هر فرد باید حالات نوزاد خودش را کم کم کشف کند.

اگر نوزادتان انگشت شما را خیلی محکم فشار می دهد احتمالا از رفلاکس دارد رنج می کشد. رفلاکس های کف پا معمولا باعث می شوند پاها و انگشتان پایشان را بکشند. (به اصطلاح آنان را باز کنند.) رفلاکس های نوزاد بعد از سه ماه کم کم از بین می روند.

  1. مشکلات پوستی

چروکیده بودن انگشتان دست و پا، ماه گرفتگی ها، جوش ها و آکنه ها، همه این حالات برای یک نوزاد طبیعی است. همه این ها به خودی خود بعد از گذشت چند مدت از بین می روند.

برای سرعت بخشیدن به کنده شدن پوست سر نوزادتان می توانید از یک برس نرم استفاده کنید و برای قسمت های خشک بدن نازنینش می توانید از روغن های طبیعی مثل روغن زیتون یا نارگیل استفاده کنید. احتمالا مرطوب کردن پوست کودک بیشتر از این که برای او فایده ای داشته باشد، برای آرام شدن مادر خوب است و چرا که نه؟ ضرری که ندارد! ماساژ کودک دلبندتان هم برای شما برای آرامش روحتان و هم برای کوچولوی نازنین دلچسب خواهد بود.

منبع: todaysparent

۳ دیدگاه در “5 چیز عجیب در مورد نوزاد که تا به حال از کسی نشنیده اید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *