مطالعه کردن

17 روش برای بهتر درس خواندن

گاهی اوقات تلاش می‌کنید؛ اما، به اندازه‌ی تلاش‌های‌تان نتیجه نمی‌گیرید. تا به هحال فکر کرده‌اید شاید مشکل از روش درس خواندن شما است؟ امروز با رازینه‌مگ همراه باشید تا به چند روش که کیفیت درس خواندن شما را بالا می‌برد، اشاره کنیم.

حتما بخوانید:

 1. قبل از امتحان، قدم بزنید

ورزش کردن حافظه را تقویت می‌کند و قدرت مغز را بالا می‌برد. دکتر چاک هیلمن، در تحقیقات خود نشان داد؛ 20 دقیقه ورزش پیش از امتحان، می‌تواند عملکرد فرد را بهبود بدهد.

 1. با صدای بلند مطالعه کنید

بلند خواندن ممکن است شما را در نظر دیگران دیوانه جلوه دهد؛ اما، با تجربه‌ی این روش، مطمئنا تاثیرش را در روند یادگیری خود احساس خواهیدکرد. البته، برای مراعات حال دیگران این روش را در کتابخانه‌های شلوغ، استفاده نکنید. اگر یک مطلب را با صدای بلند بخوانید، به احتمال 50 درصد، بعد آن را بهتر به خاطر خواهیدآورد، نسبت به زمانی که همان مطلب را چند بار آهسته خوانده‌باشید.

 1. به خودتان جایزه بدهید

با توجه به علایقتان، می‌توانید برای خود جایزه در نظر بگیرید. به عنوان مثال با خود بگویید اگر این بخش را بخوانی، فلان فیلم را خواهم‌دید.

 1. به دیگران بیاموزید

یکی از بهترین روش‌های یادگیری، به دیگران آموختن است. اگر کسی را میان اطرافیان خود برای این که به او درس بدهید، پیدا نمی‌کنید، می‌توانید از افرادی خیالی و یا چند عروسک استفاده کنید.

 1. نقشه‌ی ذهنی بسازید

برقراری ارتباط میان مفاهیم مختلف، علاوه بر این که به یاد آوردن یک مطلب را برای شما آسان می‌کند، باعث تقویت هوش و خلاقیت نیز می‌شود. استیو جابز در این باره می‌گوید: «خلاقیت، فقط ایجادِ ارتباط میان چیزهاست. وقتی از افراد خلاق می‌پرسید چگونه کاری را انجام داده‌اند، کمی احساس گناه می‌کنند، زیرا در واقع آنها آن کار را انجام نداده‌اند و فقط چیزی را که وجود داشته، دیده‌اند».

 1. از نمودار و جدول استفاده کنید

رسم کردن، یکی از روش‌هایی است که با آن می‌توانید حافظه‌ی خود را برای درس خواندن تقویت کنید. نمودارها و شکل‌ها باعث می‌شوند تا راحت‌تر بتوانید اطلاعات دشوار را درک کنید. خصوصا اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که از حافظه‌ی بصری خود زیاد کمک می‌گیرند، استفاده از این روش را به شما توصیه می‌کنیم.

 1. از فونت‌هایی استفاده کنید که راحت خوانده می‌شوند

اگر با استفاده از رایانه درس می‌خوانید، از فونت‌هایی استفاده کنید که به راحتی خوانده‌ می‌شوند. فونت‌هایی که بیشتر جنبه‌ی فانتزی دارند، برای درس خواندن گزینه‌های خوبی به شمار نمی‌روند. اگر متنی که مطالعه می‌کنید، فارسی است، فونت‌های نازنین و میترا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 1. سایت‌های حواس‌پرت‌کن را مسدود کنید

اگر با رایانه و اینترنت درس می‌خوانید، می‌توانید از نرم‌افزارهایی مانند SelfControl استفاده کنید. این نرم‌افزارها با مسدود کردن سایت‌هایی که وقتتان را در آن‌ها هدر می‌دهید، جلوی اتلاف وقتتان را می‌گیرند.

 1. از فیلم‌ها و کلیپ‌ها استفاده کنید

برای درک بهتر مفاهیم جدید، میتوانید از کلیپ‌ها و فیلم‌های مستندی که در این رابطه وجود دارد، استفاده کنید. این ابزارها، علاوه بر این که یادگیری را برایتان ساده‌تر می‌کنند، باعث می‌شوند تا از آموختن لذت ببرید.

 1. از فلش‌کارت استفاده کنید

فلش‌کارت‌ها برای مرور سریع مطالب به کار می‌روند. شما نیز می‌توانید از این روش برای بازیابی آموخته‌های خود استفاده کنید.

 1. میان درس خواندن استراحت کنید

برای بالا بردن بازدهی مغز خود، لازم است بعد از هر 45 تا 50 دقیقه درس خواندن، مدت کوتاهی را به استراحت اختصاص دهید. اگر بیش از این مقدار به مطالعه ادامه دهید، تمرکز شما با اختلال موجه می‌شود. تحقیقات نشان داده‌است که مغز مطالب جدید را بعد از 1 ساعت و 30 دقیقه مطالعه‌ی پشت سر هم، جذب نمی‌کند.

 1. محل درس خواندنتان را تغییر دهید

اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که عادت دارند در جای مخصوصی مطالعه کنند، باید بگوییم بهتر است هر از چند گاهی محل خواندن خود را تغییر دهید. این روش به طرز قابل توجهی یادگیری را برایتان ساده‌تر می‌کند.

 1. از نمونه‌سوالات امتحانی استفاده کنید

اگر خود را برای یک امتحان آماده می‌کنید؛ حتما، مرور نمونه سوالات امتحانی را در برنامه‌ خود قرار دهید. تمرین کردن، یکی از کلیدهای اصلی موفقیت است.

 1. شب امتحان، خوب بخوابید

شب قبل از امتحان خوب بخوابید. این خوابیدن، به مغز شما فرصت می‌دهد، تا آموخته‌هایتان را جذب کند و در نتیجه شما در جلسه‌ی امتحان آن آموخته‌ها را به خاطر خواهیدآورد.

 1. از روش‌های متنووع استفاده کنید

خود را محدود به استفاده از یک روش یادگیری نکنید. از دیگران درباره‌ی روش‌هایشان بپرسید و با توجه به شخصیت و روحیات خود، از آن روش‌ها استفاده کنید.

 1. از عطر یا آداس استفده کنید

ممکن است باورنکردنی باشد؛ اما، اگر شما هنگام درس خواندن و در جلسه‌ی امتحان از یک عطر مشخص استفاده کنید، بهتر می‌توانید آموخته‌هایتان را به یاد بیاورید. استفاده از آدامس نیز تاثیر مشابهی دارد.

 1. گروهی درس بخوانید

گروهی درس خواندن، باعث می‌شود تا بهتر یاد بگیرید. زیرا در یک گروه، شما از نظرات دیگران نیز مطلع می‌شوید و همین امر در یادگیری شما تاثیر مثبتی می‌گذارد.

 

امیدواریم این روش‌ها تاثیر مثبتی بر روند آموزشی شما داشته‌باشد و نتیجه‌ی بهتر از تلاش‌هایتان به دست آورید.

 

بر گرفته از اینجا

۲ دیدگاه در “17 روش برای بهتر درس خواندن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *