روز تهران

روز تهران – سینماها نیم‌بها، موزه‌ها رایگان است

هیچ می‌دانید دلیل نام‌گذاری 14 مهر ماه به روز تهران چیست؟ در این مقاله علت آن را بخوانید. 111 سال پیش، تقریبا یک سال و سه ماه پس از امضای فرمان مشروطیت ایران توسط مظفرالدین شاه قاجار، متمم قانون اساسی مشروطه در 14 مهرماه 1286 شمسی به امضای محمدعلی شاه قاجار رسید. طبق اصل چهارم این متمم پایتخت ایران طهران است.
همچنین به مناسبت روز تهران با دعوت از اساتید و پژوهشگران به نام این عرصه، شبی از سلسله برنامه‌های شب‌های تهران را با عنوان تولد طهران برگزار می‌شود و به مرور تاریخ تهران از پیدایش آن تا به امروز پرداخته می‌شود.

این برنامه دوشنبه 16 مهرماه از ساعت 17 تا 19 در خانه موزه شهید مدرس برقرار و با سخنرانی آقای علی کرم همدانی مدیر دانشنامه تهران بزرگ، آقای رضا شیرازیان تدوینگر کتاب اطلس تهران قدیم و تهران نگاری و آقای حمیدرضا حسینی پژوهشگر تاریخ و روزنامه نگار همراه است.

در این زمینه احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران نیز در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌ها در تشریح برنامه‌های روز تهران با شعار «تهرانِ ایرانیان» عنوان کرد: «در روز 14 مهر موزه‌ها و خانه موزه‌های متعلق به میراث فرهنگی و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری رایگان است. همچنین کمپین رسانه‌ای روز تهران با هشتک روز تهران و هشتک تهران ایرانیان فعالیت خود را آغاز می‌کند. همچنین سازمان فرهنگی و هنری با همکاری سپاه محمد رسول الله عملیات خیبر را در باغ موزه دفاع مقدس بازسازی می‌کند که امری بسیار بزرگ است. همچنین با شعار «تهران با تو» تورهای تهران‌گردی ویژه شهروندان و خانواده شهدا توسط سازمان فرهنگی و هنری برگزار می‌شود.»

احمد مسجد جامعی همچنین گفت: «مرکز ارتباطات و سازمان زیباسازی نیز کمپینی به نام شهر موزه تهران برگزار می‌کند که در عرشه و بیلبردهای شهر تهران تصاویر مختلفی از پایتخت به نمایش گذاشته می‌شود.»

مسجدجامعی با بیان اینکه همچنین گروه مجلات همشهری ویژه نامه‌هایی را منتشر خواهند کرد، نیز گفت: «یکی از مهمترین مراسمات روز تهران برگزاری مراسمی بزرگ به مناسبت روز تهران است که سه پیشنهاد برای برگزاری آن در میدان مشق، برج میلاد و کاخ گلستان ارائه شده است .با توجه به توافق صورت گرفته با سینماداران قیمت سینما در ۱۴ مهرماه روز تهران نیم‌بها خواهد بود.»

سازمان میراث فرهنگی استان تهران نیز اعلام کرده است که در این روز (14 مهر ماه) بازدید از موزه‌ها رایگان خواهد بود که انتظار می‌رود شهرداری تهران گلدان‌هایی را به پاس سینماداران و میراث فرهنگی برای آنها ارسال کند.

احمد مسجد جامعی گفت: «ضمن اینکه کانون فرهنگی مساجد و کانون پرورشی آموزش و پرورش برنامه‌هایی را برای روز تهران پیش‌بینی کرده است که علاوه بر آن کانون پرورشی آموزش و پرورش کار مشترکی را برای تورهای تهران‌گردی از 22 منطقه در دستور کار قرار داده است.

علاوه بر برنامه‌های اشاره شده برنامه ویژه‌ای برای بازنشستگان و سالمندان در روز تهران پیش‌بینی شده است که در این رابطه باید از همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سازمان زیباسازی، وزارت ارشاد، اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، اداره پست و آموزش و پرورش قدردانی شود.»

مجله رازینه سعی می‌کند اخبار فرهنگی را به صورت مداوم پایش کند و در اختیار شما قرار دهد.

منبع‌ها: تسنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *