روز اول مدرسه

دو متن ادبی برای شروع بازگشایی مدارس

روزهای اول مدرسه برای همه ما مملو از شور و نشاط و عشق است. بازگشایی مدارس برای تک تک ما با خاطرات تلخ و شیرینی آمیخته شده است. اگر دوست دارید در روز اول مدرسه برای خود خاطره دانشینی رقم بزنید، برایتان دو متن زیبا آورده‌ایم. متن‌های زیر درباره باز شدن مدارس در مهرماه است. امیدواریم از آن‌ها استفاده کنید.

دلنوشته‌ای درباره روز اول مدارس

شوق و اشتیاق این روزهای دانش آموز ها رو که می بینم , قبل های دور میاد سراغم…

خاطراتی شیرین و گهگاهی تلخ. یاد اون ده تومنی کاغذی که بابام هر روز صبح از داشبورد ماشینش در میاورد و می‌گفت این برای امروز و فردات. یاد اون دوتومنی هایی که سکه بود و برای کرایه ی اتوبوس میزاشتم کنار. اون دفترایی که جنس کاهی بودن. اصلا انگار اون موقع مدرسه ها یه حال و هوای دیگه داشت. گچ و تخته سیاه رفیقت بودن، نیمکت ها محرم اسرارت بودن. همین اکنون همه چی هوشمند شده، حتی به تخته‌ها هم نمیشه اعتماد کرد. اصلا گردوهای اون موقع که با نون و پنیر میخوردی هم یه مزه دیگه داشت. انگاری اون موقع‌ها کمتر درد و ناراحتی بود. شوق و ذوق مدرسه رفتن از چله تابستون توی نگاه بچه‌ها موج میزد.

کاش میشد یه بار دیگه، فقط یه بار دیگه، شب با استرس آزمونِ املا بخوابم و صبح با صدای مادرم بیداربشم. نون و پنیر و گردو رو هول هولکی بخورم و سوار پیکان مدل ۵۶ بابام بشم و یه ده تومنی بگیرم واسه امروز و فردام.

روز هیاهوی دانش آموزان خوشحال، روز معلم های صبور و مهربان. روز ناظم های دلسوز و مدیرهای دوست داشتنی. روزی که باز فراش پرتلاش, میرود به جنگ هر چه غبار. روزی که همه ی دیوارها، میزها و صندلی‌های مدرسه که از خواب تابستانی بیدار شده اند، به روی مردمان درس و دانش تبسم میزنند. نخست رژه منظم کیف‌ها سر صف های صبحگاهی که میروند به سمت باغ دانایی.

از امروز قرار هست همه ما جایی را بسازیم. می پرسید کجا را؟ همان منزلی راکه با آجر واژه‌ها ساخته می‌شود، همان جا که پنجره هایی از جنس برگ های سبز و زنده دارد، همان جا که وقتی آباد هست که با کتاب خواندن و یاد گرفتن، تر و تازه شده باشد، منزل دل‌هایمان را میگویم.

پس همه شما امروز به مدرسه میروید که دل های نازنینتان را آبی بزنید، از روی شیشه‌هایش گرد و خاک نادانی را پاک کنید و این منزل ارزشمند را صفایی بدهید. به گل ها و سبزه ها دستی به نوازش بکشید و روز تولد مدرسه را جشن بگیرید.

کاش همه وقت دانش آموز بمانیم! کاش هر سال، اول مهر که می‌شود هیجان زده، چشم به راه صدای زنگ نخست سال تحصیلی اخیر، در پوست خود نگنجیم. «مصطفی پورنجاتی »

بیشتر بخوانید:

جملات برای بازگشایی مدرسه

مهر که می‌آید، پاییز نخست می‌شود. برگ های درختان که شروع به ریزش میکنند، شکوفه های تبسم کودکان،یکی یکی گل می‌دهند.در فضای کلاس ها تخته سیاه ها چشم انتظارند تا مجدد سراپا پر شوند از عطر لبخندهای هم شاگردی‌ها. کلمات مهربان بی تابند تا دستی کوچک با مداد شوق بر صفحه‌های سفید دفترهای چهل برگ بنویسدشان.

مهر ماه مهربانی مهتاب هست؛ ماه میزبانی نیمکت های عاشق درس و مدرسه. ماه شکوفایی نیلوفران در دعای رطوبت رطوبت باران های عاشقانه پاییز. مهر، ماه مدرسه هست.سال تحصیلی که نخست می‌شود، همه آبشارها با کودکان کلاس اولی صدای آب را می‌کشند و بادها صدای ابرها را با باران بخش می‌کنند.

نسیم، عطر پرواز را از سطرهای مقدس کتاب ها همراه با صدای کودکان سر خوش مدرسه، به آسمان هفتم می‌رساند. فرشته‌ها از پشت پنجره‌های کلاس سرک می‌کشند به تماشای کودکانی که مشتاق به درس‌های معلمی که زندگی را به آنان می آموزد، گوش سپرده‌اند. هوا در این فضای مقدس نفس می‌کشد تا خوشبو شود.‌

منبع: پارسناز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *