بایدها و نبایدهای مصاحبه‌ی شغلی

6 جمله‌ای که هرگز نباید در مصاحبه‌ی شغلی بگویید.

اگر تا به حال تجربه‌ی حضور در مصاحبه‌های شغلی را داشته‌باشید، احتمالا استرس خود را در آن روز به یاد دارید. این استرس گاهی اوقات باعث می‌شود چیزهایی را در آن جلسه عنوان کنید که قصد مطرح کردن آن را نداشتید. مصاحبه‌کننده‌ها نیز همه‌ی حرف‌های شما را تجزیه و تحلیل می‌کنند و بنا به آنچه گفته‌اید، تصمیم می‌گیرند آیا شما فرد مورد نظر آن‌ها هستید یا نه. بنابراین خوب است قبل از شرکت در مصاحبه‌ی شغلی مواردی را که نباید مطرح کنید، مرور کنید. با ما همراه باشید تا به چند مورد از این موارد اشاره کنیم.

آرامش خود را حفظ کنید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در نظر داشته‌باشید این است که چه در زمانی که در اتاق انتظار هستید و چه در حین مصاحبه باید آرامش خود را حفظ کنید. کشیدن چند نفس عمیق نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید تسلط بیشتری بر روی خود داشته‌باشید. وقتی در اتاق انتظار هستید، از مطرح کردن مباحثی که باعث می‌شود سطح بالاتری از استرس را تجربه کنید، دوری کنید.

وقتی منتظر شروع مصاحبه هستید، در دل خود مرور کنید:

چقدر احساس خوبی دارم. از این که قرار است بهترین مصاحبه را ارائه کنم، واقعا خوش‌حال هستم. امروز قرار است یک تجربه‌ی جدید کسب کنم. امروز می‌خواهم بهترین خودم باشم.

چگونه وارد اتاق مصاحبه شوم؟

وقتی وارد اتاق مصاحبه می‌شوید، با یک نگاه کلی، جایگاه خود را در اتاق ارزیابی کنید. وقتی مصاحبه‌کننده از شما سوال می‌پرسد، قبل از این که به او پاسخی بدهید، به چیزی که می‌خواهید بگویید، فکر کنید.

یکی از اشتباهات شایع این است که افراد هنگام مصاحبه به مسائل حاشیه‌ای فکر می‌کند. آن‌ها به جای این که روی سوال کنونی مصاحب‌کننده تمرکز کنند، جواب قبلی خود را مرور می‌کنند و هنوز دنبال این هستند که چه جواب بهتری می‌توانستند به آن سوال بدهند. این روند نه تنها به پاسخ‌های قبلی شما کمکی نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود سوال‌های بعدی را نیز از دست بدهید. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و تمرکز خود را از دست ندهید.

برای افزایش تمرکز با دقت تمام به صحبت‌های مصاحبه‌کننده فکر کنید. این روش راه را روی افکار مزاحم می‌بندد و باعث می‌شود، جواب‌های بهتری را برای پرسش‌ها ارائه کنید. در مصاحبه جلوی پرحرفی خود را بگیرید. پرحرفی باعث می‌شود ناخودآگاه چیزهایی را به زبان بیاورید که نگفتنشان بهتر است.

6 جمله‌ای که هرگز نباید در مصاحبه‌ی شغلی بگویید.

در این قسمت از متن می‌خواهیم به 6 جمله اشاره کنیم که شانس قبولی شما را در مصاحبه کاهش می‌دهد. مراقب این 6 جمله باشید.

۱. شما در این حرفه چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید؟

این سوال یکی از بدترین سوالاتی است که می‌توانید بپرسید. مصاحبه‌کننده انتظار دارد شما بدانید برای چه آن‌جا هستید. اگر نمی‌دانید ماهیت این حرفه چیست، چرا متقاضی حضور در آنجا هستید؟ حتما پیش از حضور در مصاحبه با پرس‌وجو از کسانی که در آنجا مشغول به کار هستند و یا جست‌وجو در اینترنت، در مورد چگونگی این اطلاعات لازم را به دست آورید.

۲. کارفرمای قبلی من انسان غیرقابل‌تحملی بود.

ممکن است خاطره‌ی بد از دست دادن شغلتان باعث شود بخواهید هر چه در ذهن دارید را درباره‌ی او به زبان بیاورید. اما این رفتار پسندیده نیست و کارفرمای جدیدتان را نسبت به شما بدبین می‌کند. اگر معتقدید حق شما در این خصوص ضایع شده‌است و از این بابت ناراحت هستید، اشکالی ندارد ولی غیبت کردن و این که شما بخواهید در غیاب کسی به او ضربه بزنید، هم بیانگر ناتوانی شما است و هم تاثیر بدی در نگاه کارفرمای جدیدتان بر شما دارد.

۳. اشکالی دارد اگر ؟

یکی از اشتباهات متقاضیان این است که با شروع مصاحبه بحث را به سمت نقاط ضعف خود هدایت می‌کنند. به عنوان مثال آن‌ها از مصاحبه‌کننده سوال‌هایی شبیه به نمونه‌های پایین می‌پرسند.

  • اشکالی دارد اگر من کار با نرم‌افزار اکسل را یاد نداشته‌باشم؟
  • ایرادی دارد اگر مدرک معتبر اپراتوری نداشته‌باشم؟
  • من در این زمینه سابقه‌ی کار ندارم. این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

اگر مشکلی در کارتان وجود داشته‌باشد، مصاحبه‌کنندگان خود آن‌ها را شناسایی می‌کنند و به شما می‌گویند. آن‌ها رزومه‌ی کاری شما را در کنار حرف‌هایتان قرار می‌دهند و در نهایت تعیین می‌کنند آیا شما فرد مورد نظر آن‌ها هستید یا نه. آن‌ها در این امر مهارت دارند. نیازی نیست با سوال‌های خود به مصاحبه‌گرها کمک کنید.

۴. من در زمینه‌ی فلان مهارت کافی ندارم.

لازم نیست قبل از شروع مصاحبه به کارهایی که به خوبی در آن‌ها مهارت ندارید فکر کنید تا لیستی از آن را در اختیار مصاحبه‌کنندگان قرار دهید. آن‌ها خود درباره‌ی مهارت‌های لازم خواهندپرسید.

۵. من خیلی سخت‌کوش ام، سرعت یادگیری من واقعا بالا است.

خیلی از افراد تصور می‌کنند گفتن این جملات باعث می‌شود تا شانس قبولی آن‌ها افزایش پیدا کند؛ اما، حقیقت چیز دیگری است. آن‌ها شما را به دلیل التماس‌هایتان با گفتن جمله‌هایی مانند آنچه گفته شد، انتخاب نمی‌کنند. برای آن‌ها مهم‌تر این است که ببینند شما چه رزومه‌ای دارید. رزومه‌ی شما سخت‌کوشیتان را نشان می‌دهد و مطمئنا مصاحبه‌گرها به آن اعتماد می‌کنند نه به این که بگویید من خیلی سخت‌کوش هستم. اگر نخواهند شما را بپزیرند، این جملات به قبولیتان کمکی نخواهد کرد.

  1. 6. چقدر مهم است که به موقع در محل کار حاضر باشم؟

شما می‌توانید درباره‌ی ساعت کاری خود و زمان شروع و پایان آن پرس‌وجو کنید. اما نباید از مصاحبه‌کننده بپرسید: «لازم است دقیقا در یک زمان مشخص در محل کار حاضر باشم؟» زیرا این سوال شما باعث می‌شود مصاحبه‌کننده نتواند به شما اعتماد کند.

شما می‌توانید از آن‌ها بپرسید که آیا ساعت‌های کاری در این شغل انعطاف دارد یا نه؛ اما، این که باید سر موقع سر کار باشم یا نه سوالی است که پرسیدن آن نشان می‌دهد شما به اندازه‌ی کافی حرفه‌ای نیستید.

 

اگر بخواهیم در چند جمله‌ی کوتاه خلاصه ای از بایدها و نبایدهای مصاحبه‌ی شغلی بگوییم، به این چند جمله اشاره می‌کنیم. با چند نفس عمیق خود را آرام نگه دارید. روی صحبت‌های مصاحبه‌گر تمرکز کنید و افکار منفی را از ذهن خود دور نگه دارید. با رفتار سنجیده‌ی خود می‌توانید شغل دلخواه خود را به دست آورید.

منبع: اینجا

یک دیدگاه در “6 جمله‌ای که هرگز نباید در مصاحبه‌ی شغلی بگویید.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *