چگونه قفل گیر کرده را باز کنیم

حتما برای شما هم پیش آمده که قفل در گیر کرده باشد یا دستگیره در شکسته باشد یا نچرخد. اغلب مشکلات زیادی برای دستگیره و قفل ها پیش می‌آید. گاهی اوقات می‌دانید مشکل کار از کجاست، اما لازم است راه درست برای تعمیر قفل را پیدا کنید.

به مشکلات زیر فکر کنید و ببینید آیا می توانید راه حلی برایش پیدا کنید؟

در این مقاله می‌خواهیم شیوه تعمیر قفل‌های گیر کرده را آموزش دهیم؛ پس با ما همراه شوید.

دستگیره در می‌چرخد اما قفل را باز نمی‌کند

دستگیره های معمولی از ضامن فنردار استفاده می کنند. چرخاندن دستگیره باعث می شود تا با فشار وارد شدن بر فنر و جمع شدن آن، ضامن درگیر شود. در سایر حالت های قفل، فنر وضعیت باز دارد. وقتی در را قفل می کنیم، دستگیره نمی‌چرخد، و ضامن درگیر نمی‌شود.

در یک کلام دستگیره می‌چرخد اما قفل را باز نمی‌کند. مشکل عدم واکنش مناسب فنر در ضامن است. نحوه رفع مشکل ضامن گیرکرده درب، متفاوت است، زیرا مشکلات متفاوتی می‌تواند وجود داشته باشد، اما اول از همه لازم است در را باز کنید.

اگر این قفل بروی درب خارجی قرار دارد، قبل از اینکه به مشکل دستگیره درب ورودی رسیدگی کنید، مطمئن شوید که سایر قفل‌ها باز هستند. برای تعمیر دستگیره قفل شده، باید اشکالات در اتصالات موجود را شناسایی کنید:

 1. دستگیره را از در جدا کنید.
 2. قطعات از جمله فنر را باز کنید.
 3. از یک ابزار مناسب (مثلا صاف) برای چرخاندن شکاف داخل اهرم استفاده کنید.
 4. ببینید که آیا دستگیره به درستی کار خود را انجام می دهد یا خیر.

اگر ضامن تو رفتگی داشته باشد، پس دستگیره برای محور چرخش مناسب نیست. باید مشکل این اتصال را از بین ببرید. شاید ایراد از محور چرخش، خود دستگیره یا فشاری باشد که آن ها را درگیر یکدیگر می‌کند. پوشش تمام قطعات را بررسی کنید و هر قسمتی که آسیب دیده را تعویض نمایید. اگر هیچ آسیب دیدگی مشاهده نمی‌کنید، مطمئن شوید که دستگیره ها فشار کافی به قفل وارد می‌کنند، طوری که محور چرخش ضامن و مغزی قفل را به درستی می‌چرخاند.

اگر ضامن درگیر نشود، پس مشکل از غلاف ضامن است. احتمال دارد که مشکل از فنر یا سایر قطعات ریز موجود باشد. در اکثر مواقع نیازی به تعویض کامل قفل و دستگیره نیست. هر وقت شرایطی پیش آمد که علارغم چرخیدن دستگیره، قفل را باز نمی‌کند، بهترین کار تعویض کردن است. اما قبل از انجام این راه حل، باید جزء جزء قطعات و موارد دستگیره و قفل را بررسی نمایید.

قفل در در وضعیت باز گیر کرده

وقتی قفل درب در وضعیت غیرباز گیر کند، منزل شما آسیب پذیر خواهد شد. راه حل و شدت این مشکل بر اساس نوع قفل، متفاوت خواهد بود. بدترین حالت این است که قفل کلیدی (چفت کلید خور) در وضعیت باز گیر کرده باشد، زیرا قفل کلیدی امنیت واقعی ساختمان را تامین می‌کند.

پس از شناسایی مشکل، می‌توانید به سراغ بررسی عوامل مختلف و میزان تاثیرگذاری آن ها بر مشکل پیش رو بروید.

 • اگر قفل قدیمی است، شاید پیچ ها یا اجزاء داخلی دچار زنگ زدگی یا لقی شده باشند.
 • شاید کلید شکسته یا آسیب دیده و در محفظه قفل خوب کار نمی‌کند. ببینید آیا کلید دیگر می‌تواند قفل را باز کند، یا اینکه چرخش انگشت پیچ را تحریک می‌کند.
 • شاید محفظه قفل شکسته باشد، بنابراین از کلید یا وسیله دیگر برای حرکت دادن در وضعیت قفل شده، نمی‌توانید کمک بگیرید.
 • شاید در خوب جا نخورده باشد، یعنی با اینکه در قفل شده، اما به دلیل حالت نیمه باز، قفل کارایی خود را از دست داده است.

قفل زبانه در وضعیت قفل شده، گیر کرده است

این حالت شبیه به گیر کردن قفل درب، در وضعیت باز است. برای رفع این مشکل می‌توانید از توصیه‌های مورد قبلی کمک بگیرید. هنگام حل مشکل قفل شکسته از همان راه حل‌ها استفاده کنید. اما وقتی با فشار زیاد باعث شکسته شدن قفل شدید، وقتی قفل در حالت قفل شده گیر کرده است، نیاز به ایجاد سایش دارید.

زیرا قطعات بهم گیر کرده و درگیر شده‌اند و به درستی عمل نمی‌کنند. این واقعاً یک مشکل جدی محسوب می‌شود، زیرا مثل حالت شکستگی دستگیره، نمی‌توانید به راحتی در را باز کنید. در این حالت قفل زبانه به حالت فنری بارگیری نمی‌شود، بنابراین برای باز کردن آن نیاز به محرک دارید.

دکمه قفل دستگیره گیر کرده است

دکمه قفل بیشتر مخصوص دستگیره‌های داخلی در است. با چند روش می‌توان این مشکل را بر طرف کرد:

 1. ابتدا دکمه قفل را فشار دهید.
 2. پس از فشار دادن، دکمه را نگه دارید.
 3. دکمه را سریعاً رها کنید (سعی کنید با سر دادن انگشت و آزاد کردن تدریجی دکمه فشار را تا زمانی که دکمه کاملاً به حالت اول برنگشته، فشار را وارد کنید)
 4. اگر مشکل رفع نشد، دکمه قفل را بار دیگر به سرعت فشار دهید (این کار را مثل یک دکمه بازی ویدیویی بازی انجام دهید).
 5. اگر باز هم دکمه قفل دستگیره گیر کرده، در حین فشار دادن دکمه، سعی کنید دستگیره را بچرخانید.
 6. اگر به نتیجه نرسیدید، دستگیره را آهسته تکان دهید.

این کار برای زمانی است که دکمه قفل دستگیره گیر کرده باشد، که نوع رایج مشکلات ایجاد شده در قفل‌ها محسوب می‌شود. اگر دکمه قفل در به سمت بیرون گیر کرده باشد، آرام آن را فشار دهید و قطعات گیر کرده را تکان دهید.

اگر با تکان دادن ساده نتوانستید دکمه گیر کرده را باز کنید، نگران نباشید باز هم راه برای باز کردن آن وجود دارد. گاهی اوقات پیچ زبانه قفل گیر می کند، پس نمی‌توانید از زبانه فنری که در شکاف بین در و چارچوب وجود دارد، کمک بگیرید.

نکته پایانی

اگر در رفع مشکل و تعمیر قفل و دستگیره موفق نبودید، تردید نکنید و به سراغ قفل ساز بروید. رفع مشکل به تنهایی همیشه بهترین راه حل پیش رو نیست و شما گاهی نیاز به متخصص و قفل ساز دارید. شاید بهتر باشد از خدمات کلید سازی شبانه روزی استفاده کنید. مقدار هزینه قفل ساز هم با توجه به حجم کار مورد نیاز متفاوت است، اما با توجه به رقابتی بودن قیمت‌ها، به سراغ قفل ساز ماهر بروید.

اگر می‌خواهید پیشگیری کنید تا در آینده با قفل گیر کرده مواجه نشید به شما پیشنهاد می‌کنیم از قفل دیجیتال یا دستگیره دیجیتال اچ تی ان پرایم استفاده نمایید که با 2 سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش در سراسر کشور برای همیشه نگرانی شما بابت قفل و دستگیره و شکستن یا جاماندن کلید برطرف خواهد شد.

همچنین در سایت ما می توانید مطالبی راجع به دستگیره کابینت نیز مطالعه یا آن را بصورت آنلاین بررسی و خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *