راهنمای جعبه فیوز پراید

راهنمای جعبه فیوز پراید+تعویض فیوز پراید

یک بخش مهم از سیستم برق رسانی خودروی پراید، جعبه فیوز آن است. جعبه فیوز پراید، در مسیر سیم‌های انتقال جریان الکتریکی خودرو قرار گرفته و از این که با عبور جریان اضافه و بیشتر از مقدار مجاز باعث عیب خودرو شوند، جلوگیری می‌کنند. در نقشه سیم‌کشی برق‌رسانی خودرو، فیوزها من جمله فیوز پراید، نقش کلیدی داشته و مجموعه‌ای فیوزها در یک جعبه به نام جعبه فیوز قرار گرفته اند. در این مطلب به بیان مطالبی در خصوص جعبه فیوز پراید می‌پردازیم. اول ببینیم که جعبه فیوز پراید کجاست؟

جعبه فیوز پراید کجاست؟

جعبه فیوز اکثر ماشین‌های سواری، در قسمت کابین خودرو و زیر یا اطراف فرمان خودرو جاسازی شده است. به این ترتیب اگر مشکلی در سیستم برق‌رسانی خودرو مشاهده شود، راننده به سادگی می‌توانند با بررسی جعبه فیوز پراید عیب فیوز پراید را پیدا کرده و آن را به سادگی تعویض نماید. در پراید نیز جعبه فیوز در سمت چپ فرمان و قرار دارد.

راهنمای اصلی جعبه فیوز پراید را می توانید از طریق این لینک مشاهده نمایید. فقط توجه داشته باشید که این لینک به زبان انگلیسی بوده و استفاده از آن تا حدی به تخصص و تسلط بر این زبان نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: چگونه رادیوی پراید را تنظیم کنیم؟

هر فیوز پراید، مسئول برق‌رسانی به یک بخش خودرو است. بنابراین با شماره‌گذاری فیوزها، و درج نقشه فیوز در دفترچه راهنمای خودروی پراید، شما به سادگی قادر به تشخیص عیب فیوز خواهید بود. پس از عیب یابی فیوز پراید، شما می‌توانید نسبت به تعویض فیوز دلخواه اقدام نمایید.

تصویر جعبه فیوز پراید
تصویر جعبه فیوز پراید

راهنمای جعبه فیوز پراید

نقشه فیوز پراید مخصوصا پرایدهای مدل جدید نسبتا یکسان است و تفاوتی با یکدیگر ندارند. در جدول زیر، راهنمای کامل جعبه فیوز پراید آمده است و شما می‌توانید با استفاده از این جدول، فیوز مربوط به هر بخش از سیستم برق ماشین را بشناسید و در صورت لزوم تعویض کنید.

جدول راهنمای جعبه فیوز پراید

شماره فیوز ظرفیت (آمپر) وظیفه
A ۱۵ A برف پاکن و شیشه شوی جلو
B ۱۵ A برف پاکن عقب
C ۲۰ A چراغ مه شکن
D ۴۰ A فن رادیاتور
E ۱۵ A فن تهیه هوای درون کابین
F ۳۰ A بالابر شیشه
G ۱۰ A پمپ بنزین
H ۱۰ A کیلومتر شمار
I ۱۵ A گرمکن شیشه عقب
J ۱۵ A چراغ ترمز و بوق
K ۱۵ A فلاشر و ساعت
L ۱۰ A سیستم صوتی، چراغ های داخل و صندوق عقب
M ۱۵ A چراغ های راهنمای جلو، چراغ خطر، چراغ نمره، چراغ های کوچک جلو
N ۱۰ A واحد کنترل موتور و ECU
O ۱۵ A فندک، آنتن، ساعت
P ۳۰ A قفل مرکزی درب ها

تفاوت جعبه فیوز چند مدل پراید

جعبه فیوز پراید و سایپا ۱۳۲ ، ۱۳۱ و ۱۴۱ تقریبا به یک شکل بوده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. با این حال ممکن است در برخی موارد جای فیوز های A و B در مدل های مختلف متفاوت باشد. اما کلیت نقشه فیوز ها به یک صورت بوده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در مطالب قبلی نیز در رابطه با جعبه فیوز پژو در انواع مختلف، صحبت کرده و راهنمای آن را نیز قرار داده ایم.

۴ دیدگاه در “راهنمای جعبه فیوز پراید+تعویض فیوز پراید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *