بانوی عمارت من بودم

آهو، بانوی عمارت بود؛ مصاحبه با نیکی نصیریان

حتما «درسا»ی مجموعه‌ای که در ماه مبارک رمضان پخش می‌شد را به خاطر دارید. نیکی نصیریان با بازی در مجموعه بزنگاه معروف شد و امروز در بانوی عمارت نقش آفرینی می‌کند. البته گلایه‌هایی دارد که باید به آن‌ها گوش داد.

او علی‌رغم سن کمش در بانوی عمارت نقش مهمی گرفته و نشان داده می‌تواند از پس نقشش به خوبی برآید. بعد از بزنگاه ما از نیکی نصیریان بازی درخشانی ندیده بودیم که در پاییز امسال بازی او را مجموعه بانوی عمارت شاهد بودیم.

امید می‌رود آهوی بانوی عمارت در سال‌های آینده پیش رویش بتواند نقش‌های بهتری داشته باشد و بیش از پیش بدرخشد.

آهوی بانوی عمارت که نقش محوری در سریال دارد. به طوری که مخاطب در ابتدا کمی گیج می‌شود که چرا او نقش اصلی داستان نیست. نقش او نقش دختربچه‌ای که است که در اوان نوجوانی است و سعی دارد خود را از ورطه نوکر بودن نجات دهد.

هر چند بانوی عمارت نتوانسته به خوبی از پس وجهه تاریخی داشتن داستانش برآید، باز هم مخاطبان زیادی برای دیده شدن دارد. چرا که اصولا داستان‌های صدا و سیمای ما همینطور پیش رفته‌اند؛ حد نامتعادلی از امروزی بودن و تاریخی بودن! در همه داستان‌هایش دختری و پسری همدیگر را می‌خواهند، دختر انگار نه انگار در زمان قجر زندگی می‌کند که برایش ضرب‌المثل ساخته‌اند از تحجر! همیشه حرف‌های زیبای فمنیستی می‌زند و می‌خواهد خود را از خاله زنک بودن نجات دهد.

دختر قهرمان داستان بانوی عمارت هم خودسرانه تصمیم می‌گیرد و سوار اسب می‌شود و حرف‌های زیبای امروزی‌اش چشمانتان را از حدقه بیرون نگه می‌دارد.

به هر حال متاسفانه این روند عجیب و غریب و نامتعادل از شخصیت‌های اصلی داستان، گریبان‌گیر تمام فیلم‌ها و داستان‌هایمان شده است. نمونه بارزش هم داستان شهرزاد بود که کمتر کسی هست که برای یک بار هم که شده اسمش را نشنیده باشد. شهرزاد داستان هم از روشنفکرهای زمان روشنفکرتر بود و اصلا حرف‌هایش به زمان خودش نمی‌خورد.

مصاحبه با نیکی نصیریان؛ آهوی بانوی عمارت

گفتگوی تلفنی زیر را با نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو که الان در ایام امتحاناتش به سر می‌برد، دنبال کنید:

نیکی نصیریان، بانوی عمارت بود!

آقای حمیدنژاد کارگردان این مجموعه شما را براساس بازی‌تان در دوران کودکی در مجموعه بزنگاه در یاد داشتند و برای این نقش انتخاب کردند یا در این مدت نقش آفرینی دیگری هم از شما در عالم هنر دیده بودند؟

من توسط دستیار کارگردان پروژه به ایشان معرفی شدم و ایشان با پرس وجو و آشنایی قبلی که از بازی‌ام داشتند، این نقش را به من محول کردند.

تعریفی که ابتدا از شخصیت آهو به شما ارائه دادند، همین چیزی است که اکنون در مجموعه می‌بینیم؟ چون گویا قرار بوده آهو شخصیت اصلی مجموعه باشد و نام اولیه سریال هم همین بوده است.

بله، دقیقا. سریال ابتدا آهو نام داشت و قرار بود این شخصیت نقش اصلی اش باشد. اما بعد که بازیگران دیگر کار را انتخاب کردند، نقش آهو کوتاه‌تر شد و نام مجموعه را هم بانوی عمارت گذاشتند.

و از این بابت ناراحت نشدید؟ چون درست است که الان هم بازی‌تان به خوبی دیده شده و به چشم آمده، اما اگر نقش اول مجموعه بودید این موفقیت و دیده شدن مضاعف می‌شد.

طبیعتا ناراحت شدم. البته الان هم بازخوردها خیلی خوب است و از این بابت رضایت دارم.

حضور در آن فضای تاریخی کار چه حس و حالی داشت؟ سخت بود یا آسان؟

بیشتر بخوانید:

خلاصه داستان سریال بانوی عمارت+زمان پخش

حضرت والا در بانوی عمارت کیست؟ -فراماسونری در ایران

این بار اولم نبود که حضور در فضای تاریخی را تجربه می‌کردم. اولین تجربه‌ام بازی در سریال تاریخی «جلال‌الدین» به کارگردانی آقای شهرام اسدی بود. با این حال هنوز با سختی‌هایی مواجه بودم. به ویژه این‌که کار یک سال طول کشید. فیلمبرداری‌مان در سه شهر مختلف انجام می‌شد و مدام در رفت و آمد بودیم.

و در این بین راهنمایی‌های کارگردان برای ایفای درست نقش و کنار آمدن با آن فضا چقدر به کمکتان آمد؟

تمرین خاصی برای پیدا کردن لحن و شخصیت نداشتم. تمرین‌هایم بیشتر با نابازیگران مجموعه بود تا آنها در فضای کار قرار بگیرند و با فضای تاریخی مطابقت پیدا کنند.

هم‌بازی شدن با بازیگران این مجموعه را چطور دیدید؟ به ویژه اینکه تقریبا بجز خانم مومن (بازیگرنقش فخرالزمان) اکثر بازیگران این مجموعه شناخته شده هستند و در عرصه بازیگری حضوری فعال و جدی دارند.

همه بازیگران به خانم مومن کمک کردند؛ چون ایشان بالاخره نقش اصلی بودند و باید بهتر دیده می‌شدند. من هم خودم براساس چیزهایی که از شخصیت آهو می‌دانستم، کوشیدم این نقش را هرچه بهتر ایفا کنم.

در فاصله بازی در بزنگاه تا حضور در بانوی عمارت در کلاس‌های بازیگری شرکت نکردید؟

اصلا. در این ۱۱ سالی که مشغول فعالیت هستم، به هیچ کلاس بازیگری نرفته و خودم بازیگری را آموخته ام. البته در همین مدت در ۳۵ پروژه حضور داشتم. در بین آنها سریال هم بود، اما هیچ کدام به اندازه بانوی عمارت دیده نشد.

چرا؟ نقش هایتان کوتاه بود؟

 نه، اتفاقا در چند پروژه سینمایی نقش‌های خوبی داشتم.

با این حال همچنان هیچکدام به اندازه بانوی عمارت شاخص نشدند.

خب بانوی عمارت کار ویژه و خاصی است. چون در فضای دوران قاجار می‌گذرد و به لحاظ نوع لباس و داستان و در مجموع به این خاطر که از تلویزیون پخش می‌شود، بیشتر از دیگر آثارم دیده شد.

راستی، شما متولد چه سالی هستید؟

سال ۸۲

برای کسانی که تولد در پیش دارند:

21 ایده غذا برای جشن تولد

چند ایده جالب برای کیک تولد همسر

و طی این مدت دور بودن از فضای درس و خانواده برایتان سخت نبود؟ با این قضیه چطور کنار آمدید؟

من برای بازی در پروژه بانوی عمارت به مدت هفت ماه مدرسه نرفتم. البته امتحانات نهایی هم داشتم و با این حال سعی کردم لطمه‌ای به تحصیلم نخورد؛ تا جایی که سال گذشته معدلم  19.88 شد.

دوستان همسن و سالانتان بانوی عمارت را تماشا می کنند؟

بله، هم دوستان و هم معلم‌هایم همه‌شان مجموعه را می‌بینند. در این مدت حسابی پیگیر داستان شده‌اند و حتی کسانی که معمولا تلویزیون تماشا نمی‌کنند هم الان مجموعه را می‌بینند.

ونظر مردم جامعه چیست؟

هرکس نظری دارد، اما اکثرا راضی هستند.

تجربه حضور در سریالی که در جامعه این قدر دیده شده و نیز همکاری با کارگردان شناخته شده‌ای چون عزیزالله حمیدنژاد می تواند از این لحظه به بعد زندگی حرفه‌ای‌تان را حسابی دگرگون کند و اتفاقات خوبی رقم بزند. برنامه خودتان برای آینده چیست؟ چه آینده‌ای را در این مسیر مدنظر دارید؟

من از همان زمان ورودم به عالم بازیگری، زمانی که بچه بودم و خیلی نمی‌توانستم برای آینده ام تصمیم بگیرم، به این نتیجه رسیدم که بازیگری را پس از تحصیل اولویت دومم بگذارم. الان در رشته تجربی مشغول تحصیل هستم و دوست ندارم تمام زندگی‌ام معطوف بازیگری شود.

بعد از پایان بازی در بزنگاه همچنان با آقای عطاران در ارتباط هستید؟

بله، اتفاقا همین هفته گذشته با ایشان صحبت می‌کردم. گویا خبرهای بانوی عمارت را شنیده بودند و در آن خصوص صحبت کردیم.

سریال را دیده است؟

نمی دانم؛ چون مطمئن نیستم که ایران هستند یا نه. اما بخش‌هایی از مجموعه را برایشان فرستادم و ایشان راضی بودند و تبریک گفتند.

برای بازی در بزنگاه براساس تست انتخاب شدید؟

خیلی یادم نیست؛ به هرحال ماجرا مربوط به ۱۱ سال پیش است.

یادم هست در آن سال‌ها این شایعه هم مطرح شده بود که شما نوه علی نصیریان هستید.

 بله؛ اما این قضیه صحت ندارد. ما با آقای نصیریان نسبت دوری داریم، اما ایشان پدربزرگم نیستند و ورود من به بازیگری از این طریق نبود.

منبع: روزنامه جام جم، تابناک با تو

یک دیدگاه در “آهو، بانوی عمارت بود؛ مصاحبه با نیکی نصیریان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *