وارن بافت مرد سوم از طبقه ثروتمندان

6 توصیه مالی بسیار مهم از وارن بافت- با پول خود چه کار کنید

اگر شما هم دوست دارید پول خود را هوشمندانه‌تر و بهتر به کار بگیرید، توصیه های هیچ کس در این زمینه بهتر از وارن بافت نخواهد بود. او ثروت شخصی خود را به بیش از 72 میلیارد دلار رسانده است؛ رقمی که او را در رتبه سوم ثروتمند ترین انسان‌های جهان قرار می‌دهد. بافت تا به حال توصیه‌های بسیاری در مورد استفاده درست از پول و نحوه صحیح پس انداز آن ارائه کرده است که هر کسی می‌تواند آن‌ها را در زندگی خود به کار ببرد، چه اطلاعاتی در مورد سرمایه گذاری داشته باشد چه نداشته باشد.

یکی از وبسایت‌های مدیریت مالی شخصی، به تازگی بهترین توصیه‌های مالی بافت را جمع آوری کرده است که برخی از آن‌ها را می‌توانید در ادامه بخوانید.

۱- هیچ‌گاه پولی از دست ندهید

بافت گفته است: «قانون شماره ۱ این است که هیچ‌گاه پولی از دست ندهید. قانون شماره ۲ نیز این است که هیچ‌گاه قانون شماره ۱ را از یاد نبرید.» البته این گفته بافت خیلی واضح به نظر می‌رسد، نمی‌توان کسی را پیدا کرد که دوست داشته باشد پول‌هایش را از دست بدهد.


هدیه ویژه رازینه برای شما

کتابچه کسب درآمد اینترنتی در ایران

100,000 ریال – خرید

اطلاعات بیشتر ...

اما اگر از این برداشت سطحی عبور کنید، خواهید دید که این گفته او نصیحتی عملی و هوشمندانه است: هرجا که می‌توانید از ریسک بپرهیزید. به گفته بافت هیچ‌گاه برای به دست آوردن چیزی که می‌خواهید، چیزی که به آن احتیاج دارید را به خطر نیندازید حتی اگر احتمال از دست دادنش یک به هزار باشد.

 بافت با در نظر گرفتن این قانون طی سال‌های گذشته بارها از سرمایه گذاری‌های پر خطر حذر کرده است و به همین دلیل مثلا در حوزه فناوری از خیر سود‌های کلان گذشته است. با این حال، استراتژی ریسک گریزی او در طول زمان نتیجه خارق العاده‌ای داده است.

۲- به دنبال ارزش زیاد با قیمت کم باشید

بافت جایی نوشته است: «قیمت آن چیزی است که می‌پردازید و ارزش آن چیزی است که به دست می‌آورید.» بنابراین اگر برای چیزی بیش از ارزشی که دارد پول پرداخت کردید پول خود را از دست داده‌اید و در نتیجه قانون اول را نقض کرده‌اید. این اتفاق گاهی اوقات می‌افتد، برای مثال وقتی در اوج تقاضا و حباب قیمت‌ها اقدام به خرید چیزی می‌کنید، از سهام گرفته تا ملک و املاک.

بافت نوشته است: «بحث چه راجع به جوراب باشد چه سهام، من دوست دارم کالای باکیفیت را زمانی بخرم که قیمتش افت کرده است.»

۳- عادات مالی سالمی در وجود خود پرورش دهید

وارن بافت در یکی از سخنرانی‌های خود در مقابل دانشجویان گفته است: «بخش بزرگی از رفتار ما از روی عادت است. می‌گویند زنجیره عادات ما آن‌قدر سبک‌اند که حس نمی‌شوند؛ تا این‌که به حدی بر دوشمان سنگینی کنند که باید کنارشان گذاشت.»

همه ما عاداتی داریم که دوست داریم ترک کنیم و عادات دیگری را جایگزین آنها کنیم. بافت می‌گوید مهم‌ترین عادت در میان دسته دوم، پس انداز است. او می‌گوید: «بزرگ ترین اشتباه ما این است که یاد نمی‌گیریم چگونه پول خود را به شیوه ی صحیح پس انداز کنیم.»برای این‌که این عادت برایتان دردناک نباشد می‌توانید گزینه برداشت و یا انتقال خودکار وجه از حساب اصلی خود به یک حساب دیگر را مد نظر قرار دهید.

۴- پول نقد در دسترس داشته باشید

بافت می‌گوید هولدینگ Berkshire Hathaway همیشه حداقل ۲۰ میلیارد دلار یا بیشتر، دارایی معادل با پول نقد در اختیار دارد که می‌تواند در صورت لزوم از آن استفاده کند. این نیز یک استراتژی ریسک گریز دیگر است که به معنای قربانی کردن سود بیشتری است که در صورت سرمایه گذاری مبلغ مذکور می‌شد به دست آورد. اما او اعتقاد دارد همین پول، برکشایر را در دوران رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ آمریکا نجات داد؛ دورانی که در آن بسیاری از شرکت های دیگر با دشواری‌های جدی روبرو شدند و یا شکست خوردند.

لازم نیست میلیاردی پول نقد در دسترس داشته باشید. اما کنار گذاشتن بخش موجهی از پول خود به صورت نقد و یا معادل آن نظیر اوراق بهادار می‌تواند فکر بسیار خوبی باشد. به ویژه اگر کارآفرین هستید و ممکن است درآمد ناپایداری داشته باشید، این کار اهمیت زیادی پیدا می‌کند. همانطور که بافت می‌گوید، پول نقد برای یک کسب و کار، حکم اکسیژن را برای بدن دارد: «وقتی باشد، هیچ وقت به آن فکر نمی‌کنید. اما اگر نباشد تنها فکر شما همان خواهد بود.»

۵- روی خودتان سرمایه گذاری کنید

بافت اغلب گفته است باید تا جایی که می‌شود و به هر نحوی که ممکن است روی خودتان سرمایه گذاری کنید. از مراقبت از بدن خود گرفته تا پیدا کردن شغلی که آن را دوست داشته باشید و تحصیلات. او در یکی از مصاحبه‌های خود گفته است: «هر کاری که برای بهبود استعداد‌های ذاتی و بالا بردن ارزش خود انجام می‌دهید، بعداً در قالب قدرت خرید بیشتر خود را نشان خواهد داد.» او خاطر‌ نشان می‌کند بهره این سرمایه گذاری ده برابر خواهد بود و بر خلاف دیگر دارایی‌ها، هیچ چیز یا هیچ کس نمی‌تواند توانایی‌ها و مهارت‌های شما را از شما جدا کند.

معنای این گفته می‌تواند رفتن به دانشگاه، یا گذراندن یک دوره آموزشی، راه اندازی یک کسب و کار، و یا حتی داوطلب شدن برای موقعیتی باشد که مهارت‌های جدیدی به شما خواهد بخشید. در واقع هر چیزی که شما را باهوش‌تر کند، شما را پولدار‌تر خواهد کرد.

۶- اهداف بلند‌‌ مدت داشته باشید

بافت می‌گوید اشتباهی که اغلب افراد مرتکب می‌شوند این است که سعی می‌کنند روی موج هر افزایش قیمتی سوار شوند و از هر فرصتی که در کوتاه مدت می‌بینند بهره برداری زود بازده داشته باشند. این نوع تفکر تقریباً همیشه افراد را به دردسر می‌اندازد. او توصیه می‌کند به جای این کار، «با افقی چند ده ساله سرمایه گذاری کنید». او می‌گوید به جای آنکه سعی کنید به سرعت پولی به جیب بزنید، باید روی بالا بردن قدرت خرید خود در طول دوران زندگی‌تان متمرکز باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *