مردی با پیراهن سرمه‌ای دستش را زیر چانه‌اش گذاشته

10 اشتباه رایج زبان بدن

58 درصد ارتباط ما با دیگران از طریق زبان بدن انجام می‌شود. بنابراین برای ضروری است درباره‌ی این موضوع بیشتر بدانیم و حرکات سنجیده‌تری از خود به نمایش بگذاریم. در ادامه با رازینه ‌مگ همراه باشید تا به 10 اشتباه رایج زبان بدن اشاره کنیم.

حتما بخوانید:

  1. شل ایستادن

خمیده اسیتادن، شما را فردی با اعتماد به نفس پایین نشان می‌دهد. اگر وقتی روی صندلی نشسته اید، زیادی به عقب بروید، در نگاه دیگران فردی بی‌خیال که علاقه‌ای به حضور در آن جمع ندارد، به نظر خواهیدرسید. تحقیقات نشان داده‌است که این سستی در ایستادن و نشستن، اعتماد به نفس شما را کاهش می‌دهد.

  1. توجه نکردن به شیوه‌ی قرارگیری پاها

طرز قرار گرفتن پاها ناخودآگاه رخ می‌دهد و اگر به آن توجه نداشته‌باشیم، می‌تواند احساس بدی را به فرد مقابل القا کند. از طرف دیگر، اطرافیان با توجه به طرز قرارگیری پاهایتان، می‌توانند نیت‌های درونیتان را شناسایی کنند. بنابراین لازم است مراقب پیام‌های شخصیتی که با حالت قرارگیری پاهای خود به دیگران منتقل می‌کنید، باشید.

دور کردن قسمت پایینی پاها و نزدیک کردن زانوها به هم، به طوری که سر انگشتان دو پا رو به هم و پاشنه‌ی پاها دور از هم باشد، احساس ناامنی و خیال‌پردازی را به نمایش می‌گذارد. پا روی پا انداختن حالت تدافعی، صمیمیت پایین و کوته‌فکری فرد را به نمایش می‌گذارد. افرادی که پاشنه‌ی پاها را به هم نزدیک می‌کنند و زانوهایشان را از هم دور قرار می‌دهند، با تسلط بالا و اهمیت زیاد جلوه می‌کنند. این شیوه‌ی نشستن، غرور و تکبر را نشان می‌دهد و در جلسات رسمی، بی‌ادبی تلقی می‌شود. موازی قرار دادن پاها نشانه‌ی آرام و گشاده بودن فرد است. خانم‌هایی که پاهایشان را به هم‌ می‌چسپانند و به یک سمت منحرف می‌کنند، جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

  1. بیش از اندازه تکان دادن دست‌ها

حرکت بیش از حد دست‌ها، نشان‌دهند‌ه‌ی اعتماد به نفس پایین است. شکستن قولنج انگشتان، بازی با موها و یا جویدن ناخن و لب، حرکاتی هستند که اضطراب فرد را به نمایش می‌گذارند. بی‌حرکت بودن نیز نشان‌دهنده‌ی بی‌علاقگی به حضور در آن شرایط است.

  1. دست به سینه بودن

دست به سینه بودن، نشان‌دهنده‌ی حالت تدافعی است و به دیگران القا می‌کنند که به شرایط موجود علاقه ندارید. قرار گیری دست‌ها در اطراف بدن، به طرف مقابل نشان می‌دهد که شما به ادامه‌ی گفت‌وگو علاقه دارید. قرار دادن دست‌ها در پشت، اعتماد به نفس بالای فرد را به نمایش می‌گذارد. البته برخی مطالعات، دست به سینه بودن را نشان‌دهنده‌ی ثبات‌قدم دانسته اند.

  1. شل دست دادن

میزان فشار دست دادن، پیام‌هایی را درباره‌ی شخصیت شما به دیگران منتقل می‌کند. افرادی که شل دست می‌دهند، معمولا اعتماد به نفس پایینی دارند. آن‌هایی که زیادی محم دست می‌دهند، پرخاشگر به نظر می‌رسند. دست دادن با دست سرد و عرقی، نشان‌دهنده‌ی شخصیت ضعیف با طبع سرد است.

  1. برقراری تماس چشمی نامناسب

اجتناب از برقراری تماس چشمی در جلسات کاری، فرد را غیرحرفه‌ای نشان می‌دهد. این رفتار در مهمانی‌ها نشان‌دهنده‌ی احساس ناامنی است. برقراری بیش‌ از اندازه‌ی تماس چشمی نیز، حاکی از گستاخی و خصومت است.

  1. ور رفتن با گوشی همراه

اگر زمانی که با فردی در حال گفت‌وگو هستید، مدام با موها، دست‌ها، گوشی موبایل و یا هر چیز دیگری ور بروید، او احساس خواهدکرد که حواستان به حرف‌هایش نیست و علاقه‌ای به شرکت در آن گفت‌وگو ندارید. هر چند تحقیقات نشان داده که این ور رفتن‌ها باعث می‌شود افراد اطلاعات را بهتر ذخیره کنند؛ اما، این رفتار شما از سوی دیگران بی‌ادبی تلقی می‌شود.

  1. بازی کردن با انگشتان

چسپاندن نوک انگشتان دو دست به یکدیگر و یا مالیدن کف دست‌ها به یکدیگر، به فرد مقابل القا می‌کند که  شما قصد دارید او را فریب دهید و یا این که می‌خواهید افکارتان را به تحمیل کنید.

  1. لبخند نزدن

لبخند زدن و سر تکان دادن، از جمله رفتارهایی هستند که نشان می‌دهند، به حرف‌های طرف مقابلتان به خوبی گوش می‌دهید. لبخند زدن، باعث می‌شود که فرد مقابلتان، احساس راحتی بیشتری را تجربه کند. ممکن است دیگران به حالت پاها و یا دست‌های شما توجه نکنند؛ اما، چهره‌ی شما از نگاه دیگران پنهان نخواهدماند. لبخند زدن، باعث می‌شود خود شما هم احساس بهتری را تجربه کنید.

  • انجام ندادن حرکات آیینه‌ای

حرکات آیینه‌ای یا همان تقلید حرکات فرد مقابل، تفاهم و همدلی را به وجود می‌آورد. این حرکات، اعتماد میان طرفین را نیز افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان داده‌است که مردان کمتر از زنان تحت تاثیر این حرکات قرار می‌گیرند. زنان، مردانی که حرکات آن‌ها را تقلید می‌کنند، جذاب‌تر می‌دانند.

 

کدام یک از این اشتباهات از عادت‌های شما است؟ درباره‌ی آن فکر کنید و از همین حالا رفتارتان را تغییر دهید.

 

برگرفته از اینجا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *