نهال مهربانی,قلمه زدن,گیاه,درختکاری,روز درختکاری

مراکز توزیع نهال شهرداری برای درختکاری

هر سال در 15 اسفندماه، نهال آماده گیاهان از طرف شهرداری به صورت رایگان در دسترس عموم قرار می‌گیرد. در هفته درختکاری بیش از هزاران اصله درخت در بین شهروندان توزیع می‌شود. پایگاه‌های توزیع نهال در تمامی بوستان‌های شهر تهران آماده ارائه انواع نهال مثمر و غیر مثمر هستند.

برگزاری مراسم کاشت انواع درختچه‌های مثمر با هدف سرسبزی و پاکی شهر، و آراستگی فضای شهری در کنار ارائه بروشور و بسته‌های آموزشی برای نحوه کاشت و نگهداری فضای سبز به شهروندان از برنامه‌های مخصوص این هفته است.

هم‌چنین عملیات کاشت نهال رایگان برای حفظ و ارتقا زیبایی فضای سبز و کمک به کاهش آلودگی و بقای محیط زیست در منازل شهروندان آغاز شده است. شهروندانی که تمایل به کاشت نهال در مقابل منزل خود را دارند می‌توانند از طریق تماس با تلفن 137 درخواست خود را اعلام کنند. توزیع نهال آماده در تمامی مناطق تهران ارائه می‌شود.

سامانه ثبت اینترنتی درخواست کاشت نهال

کاشت نهال برای ارتقای فضای شهری و حفظ زیبایی شهری و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و به مناسبت هفته منابع طبیعی آغاز شده است. شهروندان علاقه‌مند می‌توانند تقاضاهای خود را از طریق سامانه اینترنتی به آدرس http://derakht.tehran.ir و یا http://137.tehran.ir ثبت کنند یا با سامانه تلفنی 137 تماس بگیرند.

ناگفته نماند که حفظ و نگهداری از نهال‌ها بعد از کاشت به عهده ساکنین است. هر نهال با توجه به شرایط اقلیمی و سازگار با محیط اهدا می‌شود. به این منظور برای راهنمایی شهروندان در این زمینه، همراه عوامل اجرایی کاشت نهال، کارشناسان کشاورزی نیز اعزام می‌شوند.

معاون شهردار تهران یادآور شد که شهروندان برای بهره مندی از دیگر آموزش‌های مرتبط با فضاهای سبز می توانند به مرکز تحقیقات و مشاوره گل و گیاه شهرداری منطقه 20 واقع در بزرگراه شهید کریمی بوستان فجر مراجعه کنند و یا جهت مشاوره با شماره 33742821 تماس بگیرند.

پایگاه‌های توزیع نهال رایگان در مناطق مختلف تهران آماده خدمت رسانی به هموطنان هستند. در پارک‌ها و از طریق ثبت نام اینترنتی نیز می‌توانند ثبت نام کنند. این پایگاه‌ها با توزیع رایگان نهال از 9 تا 15 اسفند شروع به فعالیت می‌کنند.

فصل درختکاری فرصت مغتنمی برای ترویج فرهنگ درختکاری است و برای توسعه فضاهای سبز شهری به ویژه در منازل، مدارس، ادارات و مجتمع های مسکونی نیازمند مشارکت شهروندان است. توسعه و زیباسازی فضاهای شهری هم به لحاظ بصری جلوه تاثیرگذاری دارد، هم از نظر مقابله با آلودگی هوا مؤثر است.

مهاون امور شهری اعلام کرد: نهال های توزیعی برای شهروندان سه ساله و مثمر نظیر سیب، آلو، گیلاس، خرمالو و برای کاشت در بخش فضای سبز از گونه های پسته وحشی، کاج مشهد، بلوط، گز، سرو کوهی، اکالیپتوس، زبان گنجشک، بید مجنون، سنجد، زیتون، عناب است که با اقلیم منطقه کاملا سازگاری دارند.

یک دیدگاه در “مراکز توزیع نهال شهرداری برای درختکاری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *