خودپرداز

شیوه‌ی استفاده از خودپرداز

خودپرداز، یکی از ابزارهایی است که برای خدمات گوناگون می‌توان از آن استفاده کرد. با این حال ممکن است با شماری از خدمات آن آشنا نباشیم. در ادامه با رازینه‌مگ همراه باشید تا درباره‌ی شیوه‌ی استفاده از دستگاه خودپرداز در شرایط مختلف، آشنا شویم.

خدمات ارائه‌شده در دستگاه خودپرداز:

 1. دریافت مانده حساب
 2. پرداخت اقساط تسهیلات
 3. تغییر رمز دارنده کارت
 4. دریافت صورت‌حساب مختصر (ده گردش آخر حساب)
 5. واریز وجه یا واگذاری چک از طریق خودپردازهای چند منظوره
 6. انتقال وجه بین حسابهای مرتبط با کارت
 7. انتقال وجه به کارتهای دیگر ( به منطور اطمینان خاطر مشتریان نام و نام خانوادگی ذینفع نمایش و در صورت تایید انتقال وجه انجام می شود.)
 8. پرداخت قبوض خدماتی : آب ،برق،تلفن ثابت ، تلفن همراه ، گاز و قبوض شهرداری
 9. شارژ سیم کارتهای اعتباری تلفن همراه
 10. شارژ مستقیم سیم کارت های اعتباری (Topup)
 11. ضمنا دارندگان کارت سایر بانکهای عضو شتاب نیز می توانند از دریافت وجه و دریافت مانده حساب نیز بهره مند شوند.
 12. صدور رمز دوم  کارت ( که در تلفنبانک و خریدهای اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد) وتغییررمز اول
 13. انتقال وجه از کارتهای عضو شتاب به حساب های سیبایی
 14. با متصل کردن مرکز شتاب به سوئیچ کشورهای بحرین،قطر،کویت و …. صاحبان ملی‌کارت‌های جدید با کد APACS که 6 رقم اول شماره کارت آنها 603799 است، می توانند افزون بر خودپردازهای مستقر در نقاط مختلف ایران، از خدمات خودپردازهای کشورهای نام‌برده‌شده نیز استفاده کنند.

بخش‌های اصلی خودپرداز:

 1. قسمت ورودی کارت(کارتخوان)
 2. صفحه نمایش
 3. کلیدهای عملیاتی اطراف صفحه نمایش برای انتخاب گزینه های مورد نظر
 4. صفحه کلید مشتری
 5. دریچه پرداخت وجه
 6. محل خروج کاغذ رسید مشتری

شیوه‌ی به کارگیری دستگاه خودپرداز

 1. ورود کارت

ابتدا کارت خود را از سمتی که با علامت مشخص شده‌است، وارد ورودی کارتخوان نمایید.

 1. انتخاب زبان

با ورود کارت به کارتخوان صفحه انتخاب زبان را مشاهده خواهیدکرد. در صورت انتخاب زبان فارسی همه‌ی پیام‌های سامانه به زبان فارسی خواهدبود. در غیر این صورت، پیام‌ها به زبان انگلیسی ب هنمایش گذاشته خواهندشد. برای انتخاب زبان مورد نظر کلید مقابل آن را فشار دهید.

با توجه به اینکه برخی افراد سودجو با استفاده از آگاهی نداشتن گروه‌های مختلف مردم از زبان انگلیسی، با شیوه‌های مختلف مانند؛ سفارش خرید کالا، انجام امور خیریه و … ضمن ترغیب به استفاده از منوی انگلیسی(لاتین) با دادن اطلاعات نادرست و گرفتن اطلاعات حساب ، نظیر موجودی حساب و … اقدام به کلاهبرداری می نمایند؛ حتما، از منوی فارسی(زبان اصلی خود) استفاده نمایید.

 1. ورود رمز

بعد از انتخاب زبان فارسی، ‌پیام ” لطفاً رمز کارت خود را وارد نمایید“روی صفحه ظاهر می‌شود. کد رمز خود را با استفاده از صفحه کلید وارد و سپس کلید Enter  را فشار دهید.

 1.  انتخاب نوع خدمت

بعد از وارد کردن شماره رمز، جدول انتخاب نوع خدمات روی صفحه کلید ظاهر می‌شود. با فشردن کلید مقابل هر کدام از خدمات می توانید عملیات دلخواه را انتخاب کنید.

 1. دریافت وجه

برای دریافت وجه با فشردن کلید مقابل گزینه ” دریافت وجه“ جدول انتخاب مبلغ ظاهر می‌گردد. با فشار دادن کلید مقابل هر یک از مبالغ، وجه درخواستی به شما پرداخت می‌شود. در صورت انتخاب گزینه ” مبالغ دیگر “ در پیام بعدی مبلغ مورد نیاز را از طریق صفحه کلید وارد کنید.

بعد از مشخص کردن مبلغ درخواستی پیام ” لطفاً‌چند لحظه صبر کنید“ روی صفحه ظاهر و سپس با نمایش پیام ” لطفاً کارت خود را بردارید“ ابتدا کارت شما از محل دریچه کارتخوان خارج و با نمایش پیام ” لطفاً‌وجه را فوراً‌بردارید“ وجه مورد درخواست شما از دریچه خروج پول تحویل شما می‌گردد. در پایان نیز یک قطعه رسید چاپ و ارائه می‌شود.

چنانچه در برداشتن کارت یا وجه نقد ارائه شده تأخیر نمایید کارت یا وجه به داخل دستگاه برگشت داده می شود.

دستگاه های خودپردازی که با اسکناس 50 هزار ریالی پول‌گذاری می شوند، امکان پرداخت مبلغ تا سقف 2 میلیون ریال در هر نوبت را دارند. برای این کار بعد از انتخاب گزینه ” مبالغ دیگر“ مبلغ درخواستی خود را تا سقف 2 میلیون ریال با استفاده از صفحه کلید وارد کنید.

در مورد دستگاه‌هایی که فاقد اسکناس 50 هزار ریالی می باشند ، در برخی از دستگاه ها تا سقف 800 هزار ریال و در برخی دیگر تا سقف 2000 هزار ریال در هر مرحله قابل پرداخت است.

 1. اعلام مانده حساب

با فشار دادن کلید مقابل گزینه ” اعلام مانده“ در منوی انتخاب نوع خدمات، ‌می‌توانید از موجودی حساب خود باخبر شوید. در صورت انتخاب گزینه ”چاپ“ دستگاه یک قطعه رسید شامل اطلاعات مربوط به میزان موجودی و شماره حساب مرتبط با کارت و شماره مشتری چاپ و ارائه می‌کند. در صورتیکه گزینه ” رویت“ را انتخاب نمایید، ‌این اطلاعات بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده خواهدشد.

 1. عملیات رمز

برای تغییر رمز اصلی کارت  ( رمز اول ) و یا تخصیص رمز تلفن‌بانک (رمز دوم کارت) گزینه عملیات رمز را انتخاب نمایید. در صفحه دیگری دو گزینه به نمایش گذاشته می‌شود. گزینه اول را برای تغییر رمز اصلی کارت و گزینه دوم را برای تخصیص یا تغییر رمز تلف‌نبانک انتخاب کنید.

 1. تغییر رمز اصلی (رمز اول)

با فشار دادن کلید مقابل گزینه ” تغییر رمز“ می توانید رمز کارت خود را  تغییر دهید. در ادامه باید رمز جدید خود را به صورت یک عدد چهار رقمی با استفاده از صفحه کلید وارد کنید. عدد رمز جهت تأیید دوباره پرسیده می‌شود و باید همان عدد را دوباره وارد نمایید.

در صورت صحت انجام عملیات پیغام ” تراکنش با موفقیت انجام شد“ ظاهر می شود. رمز جدید را از بین اعداد چهار رقمی که احتمالی فراموشی آن کمتر است، انتخاب نمایید.

 1. تخصیص یا تغییر رمزتلفن‌بانک (رمز دوم )

با فشار دادن کلید مقابل گزینه ” تخصیص یا تغییر رمز دوم“ می توانید رمزتلفن‌بانک (رمز دوم کارت) خود را تعیین کنید و یا تغییر دهید. یک عدد (پنج تا دوازده رقمی) به عنوان رمزتلفنبانک خود انتخاب و با استفاده از صفحه کلید وارد نمایید. عدد رمز برای تأیید دوباره توسط دستگاه پرسیده می‌شود و باید رمز انتخابی خود را دوباره وارد نمایید. در صورت درستی انجام عملیات پیغام ” تراکنش با موفقیت انجام شده“ ظاهر می‌گردد.

رمز تلفنبانک جهت استفاده از تلفنبانک سیبا (2784-021 ) و همچنین خریدهای اینترنتی استفاده می‌شود.

 1. پرداخت قبوض

با انتخاب گزینه ” پرداخت قبوض“ پیغام ” شناسه قبض خود را وارد نمایید“ ظاهر می‌گردد. شناسه قبض و شناسه پرداخت چاپ شده بر روی قبض و مبلغ آن را وارد کنید. اطلاعات قبض شامل نوع قبض و شناسه قبض و مبلغ آن بر روی صفحه نمایش و در صورت تأیید ، قبض شما پرداخت و رسید پرداخت آن توسط دستگاه چاپ و ارائه می‌شود.

 1. شارژ سیم کارت

با انتخاب این گزینه، جدول مربوط به سیم کارت‌های مختلف روی صفحه به نمایش گذاشته می‌شود. سیم کارت خود را انتخاب نمایید. بعد از انتخاب نوع سیم کارت، جدول مبالغ شارژ به نمایش در می‌آید. مبلغ مورد نظر را انتخاب کنید. پس از تأیید نهایی قبض رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می‌گردد. این قبض حاوی اطلاعات مربوط به شماره سریال و رمز جهت شارژ نمودن سیم کارت است.

 1. صورتحساب مختصر

با انتخاب این گزینه صورت 10 تراکنش آخر حساب مرتبط با کارت شما همراه با اطلاعات مختصر بر روی قبض رسید مشتری چاپ و ارائه می‌گردد.

در حال حاضر امکان دریافت صورتحساب مختصر بیش از یک بار در طول شبانه روز امکان‌پذیر نیست.

 1. انتقال وجه

با انتخاب گزینه ” انتقال وجه“ می توانید مبلغی را از حساب خود به یکی دیگر از حساب های مرتبط با کارت خود و یا ملی کارت دیگر ویا کارت سایر بانک های عضو شبکه شتاب منتقل کنید. نام و نام خانوادگی انتقال گیرنده، شماره حساب و مبلغ مورد نظر توسط دستگاه نمایش داده می‌شود و در صورت تأیید، انتقال وجه انجام و یک قطعه رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می‌گردد. سقف انتقال وجه از طریق خودپرداز30000000 ریال است.

 1. واریز وجه

بسیاری از دستگاه‌های خودپرداز چند منظور(Full Function)  اند و مشتریان می توانند با مراجعه به یکی از این دستگاه‌ها برای واریز وجه نقد یا واگذاری چک به حساب خود اقدام کنند. بدین منظور گزینه ”واریز وجه“ را انتخاب نموده و مبلغ چک یا وجه واریزی را وارد نمایند. یک قطعه قبض توسط دستگاه چاپ و همراه یک پاکت ارائه می‌گردد. وجه نقد یا چک مورد نظر را همراه با قبض داخل پاکت قرار داده و با زدن کلید ادامه ، پاکت را از طریق دریچه دریافت پاکت به دستگاه تحویل دهید. در پایان یک قطعه قبض رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می شود. روز بعد، محتوی پاکت توسط شعبه کنترل و وجه واگذاری به حساب واریز می شود. چکهای واگذاری به دستگاه نیز پس از وصول به حساب منظور خواهد‌شد.

بر گرفته از اینجا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *